منو
 کاربر Online
1096 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  سه شنبه 04 مهر 1385 [05:16 ]
  نخستین زن ایرانی کیهان‌گرد فعالیتهای خود را در فضا تشریح کرد
 

`انوشه انصاری` نخستین زن ایرانی کیهان‌گرد و دو فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی روز دوشنبه در یک ارتباط مستقیم با خبرنگاران در مرکز هدایت پروازهای فضایی روسیه، امور مربوط به ماموریت فضایی را تشریح کردند.

به گزارش مرکز هدایت پروازهای فضایی روسیه دراین کنفرانس مطبوعاتی فضایی، خبرنگاران خبرگزاریهای ایتارتاس، اینترفکس، ریانووستی، شبکه‌های تلویزیونی اول و دوم و `روسیه امروز`، رادیو صدای روسیه و چند رسانه خبری آمریکایی شرکت داشتند.

خانم انصاری حال خود را رضایتبخش توصیف کرد و افزود بتدریج با وضعیت دشوار اقامت در فضا عادت می‌کند.

کیهان‌گرد ایرانی گفت: از دو روز پیش از طریق شبکه اینترنت و با کمک دوستان خود اطلاعات مربوط به این سفر فضایی و فعالیتهای تحقیقاتی خود را در اختیار علاقمندان در سراسر جهان قرار داده و سعی می‌کند بطور غیرمستقیم به سوالهای مختلف پاسخ دهد.

وی گفت: سخت مشغول انجام آزمایش‌های علمی هستم و امیدوارم تا پایان این ماموریت فضایی،آنها را به انجام برسانم.

قرار است این زن ایرانی دو آزمایش علمی برای آژانس فضایی اروپا و یک آزمایش برای شرکت فضایی `انرگیا` روسیه انجام دهد.

`میخاییل تیورین` فضانورد روس و فرمانده ایستگاه با تاکید بر مهارت‌های حرفه‌ای بالای انصاری گفت: ما از همان آغاز سفر با وی مثل یکی از خدمه ایستگاه و نه کیهان‌گرد رفتار کردیم.

تیورین گفت: انصاری با دقت و حوصله وظایف محوله را انجام می‌دهد.

انصاری روز ‪ ۲۹‬ماه سپتامبر جاری (هفتم مهر ماه)پس از ده روز اقامت در فضا به اتفاق دو فضانورد روس و آمریکایی با فضاپیمای `سایوز.تی.ام.آی-‪`۸‬ به زمین بازمی‌گردد.

روسیه با داشتن امکانات گسترده فضایی هر از چندگاهی علاقمندان به سفرهای فضایی را در ازای ‪ ۲۰‬میلیون دلار به ایستگاه فضایی بین‌المللی واقع در مدار زمین اعزام می‌کند.

نخستین بار پنج سال پیش `دنیس تیتو` سرمایه دار آمریکایی از این فرصت استفاده کرد و پس از آن دو نفر دیگر بعنوان گردشگر به فضا سفر کردند.

  امتیاز: 0.00