منو
 صفحه های تصادفی
رشته زبان و ادبیات عربی
فرهنگ استان آذربایجان شرقی
ایمنی در برابر زلزله
روشهای سازه ای مدیریت سیلاب
تیره لسیتیداسه
اثر دوپلر
قاهر خلیفه عباسی
نور خلقت فاطمه علیهاسلام
اصطلاحات دسته های نظامی در زبان عربی
توده آذرين
 کاربر Online
725 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 01 مهر 1385 [11:54 ]
  دیسک جدید با قابلیت سازگاری با هر دو فرمت
 

گروهی از محققان آمریکایی موفق به تولید دیسکهای خام جدید و چند لایه‌ای شده‌اند که می‌توان روی آنها اطلاعات را هم با فرمت `اچ‌دی-دی‌وی‌دی` (‪ (HD-DVD‬و هم با فرمت `بلو-ری`(‪ (Blu-Ray‬ذخیره کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، دیسک خام جدید که توسط محققان استودیوی فیلمسازی `برادران وارنر` آمریکا تولید شده، سه لایه مجزا دارد. لایه اول ویژه ذخیره اطلاعات با فرمت سی‌دی و یا دی‌وی‌دی‌های امروزی است، لایه دوم برای ثبت اطلاعات با فرمت جدید `بلو-ری` و لایه سوم ویژه ثبت اطلاعات با فرمت `بلو-ری` است.

`اچ‌دی-دی‌وی‌دی` و `بلو-ری` دو فرمت جدید دی‌وی‌دی هستند که به ترتیب توسط شرکتهای ژاپنی `توشیبا` و `سونی` معرفی شده و برای جایگزینی `دی‌وی‌دی` -های فعلی با یکدیگر رقابت می‌کنند. در هر دو فرمت `دی‌وی‌دی` جدید بر خلاف `دی‌وی‌دی`های فعلی که از لیزر قرمز رنگ برای نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده می‌شود، از لیزر آبی رنگ به همین منظور استفاده شده است. گنجایش بالای این دیسکهای جدید در مقایسه با `دی‌وی‌دی`های فعلی امکان ذخیره حجم بسیار بیشتر اطلاعات را فراهم کرده و به همین دلیل فیلمهای ضبط شده روی دو فرمت جدید `دی‌وی‌دی` دارای کیفیت صدا و تصویر بسیار بالاتری خواهند بود.

معرفی دو فرمت متفاوت و جدید برای نسل بعدی `دی‌وی‌دی`ها سبب دو دستگی عمیقی میان تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی، شرکتهای نرم‌افزاری و استودیوهای فیلمسازی جهان شده و کاربران را نیز برای خریداری تجهیزات پخش این دیسکها و انتخاب میان یکی از این دو فرمت دچار سردرگمی کرده‌است.

هم‌اکنون محققان استودیوی برادران وارنر دیسک خام جدیدی تولید کرده‌اند که می‌توان به طور همزمان برای ذخیره اطلاعات با هر دو فرمت جدید مورد استفاده قرار بگیرد. `برادران وارنر` از جمله استودیوهای بزرگ فیلمسازی جهان است که خود را به هیچ کدام از دو فرمت جدید `دی‌وی‌دی` محدود نکرده و فیلمهای جدید خود را روی هر دوی این فرمتها به بازار داده است.


دیسکهای جدید به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یک لیزر ویژه در عمق ‪۰/۱‬ میلیمتری آنها به نوشتن و خواندن اطلاعات با فرمت `بلو-ری` پرداخته و در عمق ‪ ۰/۶‬میلیمتری آنها به خواندن و نوشتن اطلاعات با فرمت `اچ‌دی-دی‌وی‌دی` می‌پردازد.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00