منو
 کاربر Online
645 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline امیر خاکپور 3 ستاره ها ارسال ها: 433   در :  جمعه 31 شهریور 1385 [09:42 ]
  هشدار از وقوع زلزله به کمک تلفن همراه
 

سعید قراقوزلو نمونه ملی جشنواره شهید رجایی و کارشناس نگهداری سالن دستگاه اداره کل شهرستان های تهران مخابرات مرکز ورد آورد در خصوص اقدامات و اختراعات خود گفت: با توجه به قرار داشتن ایران در بین 6 کشور حادثه خیز دنیا و فراوانی وقوع سیل و زلزله، سامانه اعلام هشدار دست جمعی وسریع در حوادث غیرمترقبه باخطوط تلفن ثابت و ‌ آشکار ساز صوتی زنگ های اختصاصی تلفن برای هشدار دست جمعی سیل، سونامی، طوفان، زلزله، حملات هوایی از جمله اختراع های مخابراتی است که البته با همکاری دکتر کاویان پرورش بلدی انجام شد.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از خبرگزاری سلام، وی با بیان اینکه آزمایش اختراع سامانه اعلام هشدار دست جمعی وسریع در حوادث غیرمترقبه باخطوط تلفن ثابت،‌ مرداد سال گذشته انجام شد افزود: پس از انجام مراحل اداری و هماهنگی های لازم همکاری با 4 نهاد از جمله ستاد حوادث غیر مترقبه استان تهران ، مخابرات استان تهران، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مرکز پیش بینی زلزله پژوشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله،در استان تهران برای اجرای پایلوت این اختراع در منطقه مشاع در گسل مشاع فشم آغاز شد.
قراقوزلوخاطر نشان کرد: این تکنولوژی بومی با توجه به تنوع سیستم های مخابراتی در تمام مراکز قابلیت نصب دارد.
وی در خصوص زمان اجرایی شدن این تکنولوژی گفت: اجرایی شدن آن پس از انجام پایلوت و انجام پایلوت پس از تصویب بودجه و اختصاص آن توسط وزارت کشور آغاز میشود که الیته با همکاری های ستاد حوادث غیر مترقبه و وزارت کشور امیدواریم این بودجه به زودی اختصاص داده شود.
این مخترع بابیان اینکه اجرایی شدن این اختراع کاری بین بخشی است اظهارداشت: از سال گذشته تاکنون رایزنی هایی به صورت فشرده و متداوم با کارشناسان برگزار و ازمشورت و راهنمایی های متخصصین در زمینه های فنی و حوادث استفاده شده است.
وی در خصوص چگونگی کاربرد این سیستم گفت: با استفاده از سنسورهای شتاب نگاری که کشور ما از لحاظ تعداد در رتبه سوم دربین کشورهای تمام دنیا قرار دارد اطلاعات در مراکز تلفن پردازش و زنگ تغییر یافته ای که با زنگها ی دیگر متفاوت است درتلفن های به صدا در آمده و حتی برای تلفن های در حال مکالمه نیز پیغام های از پیش تعین شده ارسال می شود.
قراقوزلو در رابطه با آشکار ساز صوتی زنگ های اختصاصی تلفن برای هشدار دست جمعی سیل، سونامی، طوفان، زلزله، حملات هوایی خاطرنشان کرد: با بهره گیری از این سیستم می توان در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه در کوتاه ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه از طریق سیسنم مخابراتی و به وسیله زنگ های اختصاصی تلفن از امکانات آن از جمله قابلیت اتصال آن به گیرنده های رادیو و تلوزیون و روشن شدن خودکار آنها و ارسال هشدار دست جمعی استفاده کرد.
وی افزود: این اختراع در استان گلستان به دلایل افزایش جمعیت، تغییر کاریری زمین ها،استقرار تجمع ها ی مسکونی در نزدیکی رودها ، عدم رعایت حریم رودها و تغییرات اقلیمی میزان تراکم سیل ها ی مخرب و منجر به صدمات در این استان درحال پیگیری است.
قراقوزلوبابیان اینکه این اختراع از طریق ستاد حوادث غیر مترقبه به کارگروه ملی سیل ارجاع شده است گفت: در این سیستم حس گر هوشمند شدت سنج باران طراحی شده و وبه عنوان سنسور در سیستم هشدار قرار میگیرد. کارشناس نگهداری سالن دستگاه اداره کل شهرستان های تهران خاطرنشان کرد: این سیستم با زمان های متفاوت درچند سطح قابلیت هشدار و اعلام به سیستم مخابراتی را داشته و بارش روزهای قبل را به عنوان ضریب تعدیل در سیستم اعمال می کند تا با آستانه پایین تری به صورت اتوماتیک بتوانیم هشدار را اعلام کنیم.
قراقوزلو در خصوص زمان اجرایی شدن این اختراع گفت: امیدوارم با نظر مثبتی که مسوولین ذی ربط در این رابطه دارند این اختراع طی ماه های آینده عملیاتی شود.
وی در پایان از تمامی دست اندرکاران و مسوولانی که در این دولت و دولت قبلی دراین ارتباط همکاری کرده اند قدردانی کرد.
منبع : فارس بلاگ

  امتیاز: 0.00