منو
 کاربر Online
747 کاربر online
 : باشگاه دانش آموزی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد قاسمی 1 ستاره ها ارسال ها: 1   در :  سه شنبه 28 شهریور 1385 [13:03 ]
  اولین سونامی در ایران 60سال پیش
 

رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی گفت: در صورت وقوع سونامی در این منطقه طی 15 الی 30 دقیقه امواج آن در سواحل ایران جریان خواهد داشت که می تواند صدمات جبران ناپذیری را در بر داشته باشد و برای جلوگیری از این حوادث باید تدابیر جدی اندیشیده شود.
به گزارش خبرگزاری فارس ، دومین سمینار سونامی با حضور نمایندگان کمیسیون بین‌الدول اقیانوسی یونسکو ، سازمان ملل متحد ، سازمان جهانی هواشناسی ، رئیس سازمان هواشناسی کشور ، مسئولین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه وزارت کشور ، پژوهشگران و اساتید دانشگاه ، صبح امروز در مرکز ملی اقیانوس‌شناسی برگزار شد.
در حاشیه این مراسم، وحید چگینی ، رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی در جمع خبرنگاران گفت: این سمینار به همت مرکز ملی اقیانوس شناسی و با همکاری پژوهشکده بین‌المللی زلزله، سازمان زمین شناسی و نقشه برداری ، ستاد حوادث غیر مترقبه برگزار می‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد: به دنبال حادثه سونامی 2004 که در جنوب شرقی آسیا سبب خسارات فراوانی شد ، کمیسیون بین‌الدول‌ اقیانوسی یونسکو ، سازمان جهانی هواشناسی و موسسه مقابله با سوانح سازمان ملل مصمم شدند تا سیستم‌های هشدار سونامی را در کشورهایی که در معرض خطر این حوادث قرار دارند ، ایجاد و ساماندهی کنند.
وی با بیان این مطلب که علاوه بر اقیانوس هند یکی دیگر از منشاء‌های سونامی در گسل مکران (در دریای عمان) قرار دارد ، گفت: در صورت وقوع سونامی در این منطقه طی 15 الی 30 دقیقه امواج آن در سواحل ایران جریان خواهد داشت که می تواند صدمات جبران ناپذیری را در بر داشته باشد و برای جلوگیری از این حوادث باید تدابیر جدی اندیشیده شود.
وی ادامه داد: بر طبق بررسی‌های علمی انجام شده ، قرار است تا در ایران و در سواحل دریای عمان مرکز هشدار سونامی ایجاد شود که این مرکز باید با کشورهای حاشیه اقیانوس هند و دریای عمان که در معرض خطر سونامی قرار دارند ، در اتباط باشد.
چیگنی با اشاره به برگزاری دومین سمینار سونامی ، خاطر نشان کرد: در این سمینار،‌ سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند ، پتانسیل لرزه خیزی، مدلسازی عددی سونامی و سامانه هشدار سریع ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد و این سمینار علاوه بر اطلاع‌رسانی به مردم و مسئولین ، سعی در بالابردن سطح دانش ، دانش پژوهان دارد.

  امتیاز: 0.00