منو
 صفحه های تصادفی
بانک مرکزی ایران
استیون اسپیلبرگ
رشته دانشگاهی مهندسی سیستم
واکنش امام حسین علیه السلام به شنیدن نام کربلا
هزار رکعت نماز در شبانه روز
ارتوز
جانداران و پرواز
بلور سنگ
سیستمهای مخابراتی
معتمد خلیفه عباسی
 کاربر Online
1024 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 28 شهریور 1385 [08:36 ]
  ایستگاه فضایی بین‌المللی
 

ایستگاه فضایی بین‌المللی به عنوان بزرگترین و درخشان‌ترین ساخته دست بشر که در مدار کره زمین قرار گرفته، با تغییرات جدید اکنون بیش از پیش در آسمان قابل رویت بوده و از سیاره زهره در آسمان درخشان‌تر است. به گزارش سایت اینترنتی `اسپیس.کام`، نصب دو صفحه خورشیدی ‪ ۷۳‬متری عظیم روی یک چارچوپ ‪ ۱۷/۵‬تنی در این ایستگاه توسط فضانوردان در روزهای گذشته سبب افزایش قابل توجه ابعاد ایستگاه فضایی بین‌المللی شده است.

این صفحات بزرگترین صفحات خورشیدی هستند که تا کنون به خارج از جو زمین منتقل شده‌اند و قادرند با جذب انرژی خورشید میزان برق تولیدی در ایستگاه فضایی را به دو برابر میزان فعلی افزایش دهند. صفحات خورشیدی مذکور از پلاستیک طلایی رنگی موسوم به `میلار` ساخته شده‌اند که میزان بازتاب نور در آنها بسیار بالاست و بدنه فلزی ایستگاه نیز به میزان زیادی نور خورشید را بازتاب می‌کند که به همین علت به رغم فاصله ‪ ۳۴۱‬کیلومتری ایستگاه تا زمین، می‌توان آن را در آسمان مشاهده کرد.

تا پیش از نصب صفحات خورشیدی جدید، ایستگاه فضایی بین‌المللی در آسمان دارای روشنایی تقریبا برابر با روشنایی سیاره مشتری بود اما اکنون این جسم مصنوعی در آسمان نمایان‌تر از پیش بوده و حتی ممکن است از لحاظ درخشش با سیاره نورانی زهره در آسمان شب رقابت کند. این در حالی است که ایستگاه فضایی هنوز به ابعاد نهایی خود نرسیده و دو صفحه خورشیدی بزرگ دیگر نیز در آینده در این ایستگاه نصب خواهند شد که احتمالا میزان درخشش آن را در آسمان بیش از پیش افزایش خواهند داد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی با چشم غیر مسلح در آسمان شبیه یک ستاره نورانی با رنگ زرد مایل به سفید بوده که با سرعت ثابتی در آسمان حرکت می‌کند. این ایستگاه برای ساکنان شمال آمریکا در اواخر هفته آینده در لحظات اولیه طلوع خورشید و در دو هفته اول ماه اکتبر در لحظات قبل از غروب خورشید در آسمان به وضوح قابل رویت خواهد بود.

  امتیاز: 0.00