منو
 صفحه های تصادفی
تصحیح نظام اخلاقی ایران
پنی سیلین جی
دادگاه تفتیش عقاید اسپانیا
سطوح تماس
دارایی
بیماری‌ دیورتیکولی‌
واژگان ایمنی شناسی
کاربر:محمدرضا شفیع زاده
آیا صوت می تواند از خلاء عبور نماید ؟
فهرست ورزشها
 کاربر Online
686 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  یکشنبه 26 شهریور 1385 [10:24 ]
  `هارد دیسک` ‪ ۵۰‬ساله شد
 

`هارد دیسک` ‪ ۵۰‬ساله شد

چهارشنبه ‪۲۲‬شهریور ماه مصادف با ‪ ۱۳‬سپتامبر، پنجاهمین سالگرد تولد `هارد دیسک` برای استفاده در رایانه‌های شخصی بود.

به گزارش سایت اینترنتی `پی‌سی‌مگزین`، شرکت `آی‌بی‌ام` در تاریخ ‪۱۳‬ سپتامبر سال ‪ ۱۹۵۶‬نخستین `هارد دیسک` برای استفاده در رایانه‌های شخصی را تحت نام `‪ ۳۵۰‬دیسک استورج` معرفی کرد که در رایانه‌ای به نام `‪ ۳۰۵‬رامک` تعبیه شده بود.

این هارد دیسک اولیه در ابعاد ‪ ۵/۲۵‬اینچ تنها ‪ ۵‬مگابایت گنجایش داشت.

جدیدترین تجهیزات ذخیره اطلاعات شرکت `آی‌بی‌ام` که در ماه اوت گذشته با نام `سیستم استورج دی‌اس‪ `۸۰۰‬به بازار عرضه شد می‌تواند ‪ ۳۲۰‬ترابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند.

(هر ترابایت برابر با هزار گیگابایت، و هر گیگابایت برابر با هزار مگابایت است.)
به گفته `بری رادولف` قائم‌مقام بخش ذخیره اطلاعات در شرکت `آی‌بی‌ام`، به طور مثال هم اکنون برای ذخیره تنها یک تصویر با کیفیت از اثر هنری `مونا لیزا` به گنجایش بیش از ‪ ۵‬مگابایت نیاز است که در هارد دیسک اولیه `آی‌بی‌ام` این گنجایش فراهم نبود، درحالی که هم‌اکنون می‌توان در تجهیزات ذخیره اطلاعات `سیستم استوریج دی‌اس‪ `۸۰۰‬تصاویر با کیفیت گرفته شده از تمامی آثار هنری موزه‌های `لوور`، `متروپولیتن` و `گوگنهایم` را به راحتی ذخیره کرد.

البته هارد دیسکهای مورد استفاده در رایانه‌های خانگی هم‌اکنون معمولا حداکثر تا ‪ ۴۰۰‬گیگابایت گنجایش دارند و پیش‌بینی می‌شود در ‪ ۱۲‬تا ‪ ۱۸‬ماه آینده گنجایش هارد دیسکهای مورد استفاده در رایانه‌های شخصی به یک ترابایت نیز برسد.

شرکت `آی‌بی‌ام` به عنوان مخترع اصلی `هارد دیسک`، هم‌اکنون برای ایجاد فن‌آوری‌های جدیدتر و کارامدتر ذخیره اطلاعات چندین پروژه را در دست دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- طرح موسوم به `استورج-کلس مموری` برای ایجاد تجهیزات سریع، ارزان، مورد اطمینان و کارامد ذخیره اطلاعات که می‌توانند در آینده جایگزین هارد دیسکها و همچنین حافظه‌های `فلش` امروزی شوند.

- طرح `اینتلجنت دیتا استورج` برای ساخت تجهیزاتی که علاوه بر ذخیره اطلاعات، امکان مدیریت اطلاعات ذخیره شده را نیز برای کاربران فراهم خواهند کرد.

- طرح `کامپیوتینگ استورج سیستمز` که امکان ایجاد `سرور`های مجازی را در رایانه‌های مرکزی ویژه ذخیره اطلاعات فراهم کرده و سرعت اجرا و عملکرد نرم‌افزارهای کاربردی را افزایش می‌دهد.

- طرح `ادونسز این استورج منیجمنت` که با استفاده از آن کنترل کارآمدتر ذخیره و تکثیر اطلاعات در حجم بالا برای شرکتهای بزرگ ممکن می‌شود.

هم‌اکنون ‪ ۵۰۰‬محقق در بخش تحقیقات ذخیره اطلاعات شرکت `آی‌بی‌ام` در مرکز تحقیقاتی این شرکت در `آلمیدن` آمریکا فعالیت می‌کنند که نتایج این تحقیقات نقش مهمی در آینده فن‌آوری‌های ذخیره اطلاعات خواهد داشت


منبع : http://www.irna.ir

  امتیاز: 0.00