منو
 کاربر Online
1331 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 22 شهریور 1385 [12:49 ]
  ردیابى سلاحهاى هسته اى
 

استفاده از پرتوهاى کیهانى براى ردیابى سلاح هاى هسته اى


فیزیکدانان آزمایشگاه ملى «لوس آلاموس» سیستم تازه اى را طراحى کرده اند که مى تواند با استفاده از پرتوهاى کیهانى که دائماً زمین را بمباران مى کنند مواد هسته اى پنهان شده در انبارها را شناسایى و ردیابى کند.


مسئولان امنیتى در حال حاضر براى ردیابى این قبیل مواد و سلاح ها از دستگاه هاى اسکن مجهز به پرتو ایکس یا پرتو گاما استفاده مى کنند و وسایط نقلیه اى را که مشکوک به حمل این مواد هستند با کمک این نوع اسکنرها مورد بازرسى قرار مى دهند. اما این پرتوها براى افرادى که در این وسایط نقلیه قرار دارند خطرناک است و در عین حال قادر به نفوذ در دیواره هاى ساخته شده از سرب و آهن نیستند.
پرتوهاى کیهانى قادر به تولید ذراتى موسوم به «میون» هستند که در برخورد با عناصر سنگین رادیواکتیو نظیر پلوتونیوم و اورانیوم تولید مى شوند. «میون»ها مى توانند از دیواره هاى ضخیم فولادى و سربى گذر کنند. نحوه عمل این دستگاه ها به این گونه است که دو آشکارساز مجهز به این پرتوها یکى در بالاى مخازن مشکوک و دیگرى در زیر آنها جاى داده مى شوند. پرتویى که از یک آشکارساز ارسال مى شود به وسیله آشکارساز دوم دریافت مى شود و دستگاه مى تواند با بازسازى نحوه انحراف مسیر ذرات «میون» نوع ماده اى را که در میانه قرار داشته مشخص سازد. یک نمونه با اندازه متوسط این دستگاه در تابستان امسال آماده بهره بردارى خواهد شد.

  • منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00