منو
 صفحه های تصادفی
نور پیامبر اکرم پیش از ولادت
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 6و7 سوره نازعات
اقسام تعریف
مولاریته
پرسیتوم
نامه امام عسگری علیه السلام به اهالی قم
حضرت لوط علیه السلام
سنگ شناسی آذرین
امام سجاد علیه السلام در سوگ شهادت پدرش
نقش اروپا در پیشرفت ریاضیات
 کاربر Online
461 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 20 شهریور 1385 [16:20 ]
  اطلس جدید سلامت روانی سازمان جهانی بهداشت
 

اطلس جدید سلامت روانی سازمان جهانی بهداشت منتشر شد. سازمان جهانی بهداشت به مناسب دهم اکتبر (‪ ۱۸‬مهرماه) روز جهانی بهداشت روانی، اطلس جدید بهداشت روانی ‪ ۲۰۰۵‬را منتشر کرد.

این اطلس نشان می‌دهد که منابع جهانی برای مبتلایان به اختلالات روانی و عصبی به منظور رفع نیازهای روزافزون بهداشت روانی ناکافی و توزیع آنها در جهان نابرابر است. به گزارش پایگاه اینترنتی سازمان جهانی بهداشت، اطلس ‪ ۲۰۰۵‬نسخه روزآمد اولین اطلس بهداشت روانی در سال ‪ ۲۰۰۱‬است و حاوی کاملترین اطلاعات جهانی در مورد منابع بهداشت روانی است.

این اطلس نشان می‌دهد از سال ‪ ۲۰۰۱‬تاکنون تغییر قابل توجهی در منابع بهداشت روانی به وجود نیامده است و تفاوت قابل‌ملاحظه و فزاینده میان کشورهای غنی و فقیر در زمینه دسترسی به این منابع همچنان موجود است. بطور مثال بررسی ‪ ۱۹۲‬کشور نشان می‌دهد شمار روان‌پزشکان از ‪ ۳/۹۶‬نفر برای هر ‪ ۱۰۰‬هزار نفر جمعیت جهان در سال ‪ ۲۰۰۱‬به ‪ ۴/۱۵‬تن در سال ‪۲۰۰۵‬ افزایش یافته است اما نابرابری در توزیع این منابع نیز بیشتر شده است.

توزیع نابرابر در این زمینه به این معناست که در اروپا به ازای هر یکصد هزار تن ‪ ۹/۸‬روان‌پزشک وجود دارد در حالی که در افریقا این رقم از ‪ ۰/۰۴‬نفر تجاوز نمی‌کند. بسیاری از کشورها بخش بسیار اندکی از بودجه بهداشتی خود را صرف بهداشت روانی می‌کنند. یک پنجم یکصد کشوری که آمارهای خود را ارایه داده‌اند، کمتر از یک درصد بودجه بهداشتی خود را برای سلامت روانی هزینه می‌کنند درحالی که طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت ‪ ۱۳‬درصد هزینه درمان بیماریها، به دسته گسترده‌ای از اختلالات عصبی روانی مربوط می‌شود.

دکتر `بندتو ساراسنو` (‪ (Benedetto Saraceno‬مدیر بهداشت روانی و اعتیاد سازمان جهانی بهداشت می‌گوید یافته‌های اطلس جدید بیانگر این واقعیت است که مراقبت از بهداشت روانی هنوز در بهداشت عمومی اولویت قرار نگرفته است. اطلس بهداشت روانی سال ‪ ۲۰۰۵‬دومین بخش از طرح بررسی و افزایش منابع بهداشت روانی سازمان جهانی بهداشت است. این اطلس حاوی ‪ ۱۶‬موضوع مورد بررسی مانند سیاست بهداشت روانی، امکانات بهداشت روانی، تعداد تخت‌های روانی و شمار متخصصان این رشته، برنامه‌هایی برای جمعیت‌های خاص و دسترسی به داروها است که در تمام کشورها مورد مطالعه قرار گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت بانک داده‌های اطلس کامل را در پایگاه اینترنتی /‪ http://www.who.int/mental_health/evidence/atlas‬منتشر کرده است.

این اطلس امکان تحقیق و نمایش اطلاعات جهانی ، منطقه‌ای و کشوری را برای محققان فراهم کرده تا با مقایسه مناطق و کشورهای مختلف با یکدیگر بپردازند.

  امتیاز: 0.00