منو
 کاربر Online
625 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 15 شهریور 1385 [06:56 ]
  تغییر شیوه ویرایش ویکی پدیا
 

تصویر


مسوولان دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا برای جلوگیری از مخدوش شدن اعتبار این دانشنامه سیستم تازه ای را برای کنترل متون وارده طراحی کرده اند.
به گزارش شبکه BBC ، دانشنامه ویکی پدیا که از پنج سال پیش با هدف تولید اطلاعات عمومی روی اینترنت آغاز به کار کرد در برخی موارد با دایره المعارف معتبر بریتانیکا مقایسه شده و صحت بسیاری از اطلاعلات آن تائید شده است.
همه کاربران اینترنت می توانند مستقیما مطالب خود را به این سایت بیافزایند یا اطلاعات مورد نظر خود را در متون منتشر شده در آن اضافه کنند.
این مساله گاهی موجب بروز اشتباهات و اختلالاتی عمدی یا غیرعمدی در این سایت می شود. اخیرا نیزانتقادات از میزان صحت و اعتبار مطالب منتشر شده روی مجموعه سایت های ویکی پدیا افزایش یافته اند.
در نوامبر گذشته جان سایگنتهالر، سیاستمدار آمریکایی، با ارسال مطلبی به روزنامه یو اس تودی، ویکی پدیا را به خاطر اشتباهات و مطالب غیر واقعی که در بیوگرافی منتشر شده از او بر روی این سایت مورد انتقاد قرار داد.
این بیوگرافی در واقع مطلبی ریشخندآمیز بود ولی مدت چهارماه روی این سایت باقی ماند تا سرانجام مورد توجه ویرایش گران ویکی پدیا قرار گرفت و از روی سایت برداشته شد.
در بیوگرافی منتشر شده ازاین سیاستمدار آمریکایی آمده بود که او در قتل جان و رابرت کندی (رییس جمهور سابق آمریکا و برادرش) نقش داشته است. جان سایگنتهالر پس از آن که نام خود را از طریق گوگل مورد جستجو قرار داد متوجه این خرابکاری شد ولی معلوم نیست تا آن زمان چه تعداد دانش آموزان در باره نقش او در قتل جان و رابرت کندی با استناد به این بیوگرافی جعلی مقاله نوشته باشند.
هزاران نفری که به نوشتن و به روز کردن مطالب روی این دانشنامه اینترنتی مشغول هستند، معتقدند که صحت و اعتبار مطالب این سایت موجب جلب کاربران اینترنت به آن و همچنین توجه رسانه ها به محتوای آن شده است.
ویکی پدیا علاوه بر انگلیسی هم اکنون به 46 زبان مطالب خود را منتشر می کند و روزانه هزاران نفر با استناد به مطالب آن تحقیقات علمی خود بر روی اینترنت را دنبال می کنند.
سایت انگلیسی ویکی پدیا هم اکنون حاوی بیش از یک میلیون و سیصد هزار مقاله است.
اشتباهات موجود در ویکی پدیا به طور عمده دو نوع هستند: اشتباهات عمدی نویسندگان آن به منظور بهره برداری های شخصی و یا اشتباهات غیر عمدی.
در برخی موارد اشتباهات ویکی پدیا به سرعت آشکار می شوند ولی در اغلب موارد این اشتباهات تا زمانی که یک نفر آنها را کشف نکند، پنهان می مانند.
اما ویکی پدیا که در تبلیغ هایش خود را«دایره المعارفی که همه می توانند آن را ویرایش کنند» می نامد به دلیل انتقادات اخیر ناچار شده است تا سیاست خود در این زمینه را تغییر دهد.
در اواخر سال میلادی گذشته یک سیستم محافظت در برابر صفحاتی که مورد خرابکاری قرار گرفته بودند به مورد اجرا گذاشته شد.
کاربران این سایت برای ویرایش یا منتشرکردن مطالب باید مراحل تازه ای را پشت سر بگذارند.
این تغییرات که سایت آلمانی ویکی پدیا از ماه آینده آن را اجرا می کند، سبب می شود تا مطالب کاربران قبل از انتشار توسط یک ویرایشگر بازبینی شود.
این مساله ممکن است محبوبیت این دانشنامه اینترنتی را به خطر بیاندازد زیرا در این صورت دیگر تفاوت چندانی با سایر سایت های اینترنتی نخواهد داشت.

  امتیاز: 0.00