منو
 کاربر Online
1318 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 11 شهریور 1385 [09:33 ]
  بسیاری از کمردردها منشاء روانی دارند.
 

بر اساس یافته‌های یک پژوهش، در صورت شناسایی مبتلایان به کمر دردهای روانزاد و شروع اقدامات درمانی مربوط به اختلالات روانپزشکی گام بسیار مهمی جهت بهبود سلامت آنها و کاهش میزان هزینه درمان های بی‌پاسخ برداشته می‌شود.


به گزارش سرویس «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس این تحقیق که توسط اساتید و متخصصان دانشگاه و مرکز تحقیقات روان‌پزشکی و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران انجام شده است، با توجه به این که در بسیاری از موارد عدم تشخیص صحیح و به موقع عامل اصلی کمردرد به صرف هزینه و وقت زیادی منجر شده و عدم رضایت بیماران را طی دوره درمانی سبب می شود، شناخت دقیق عواملی که منجر به کاهش پاسخ به درمان و طولانی تر شدن سیر بیماری می‌شوند، بسیار ضروری است.


به عقیده محققان با توجه به نتایج این مطالعه و مطالعات قبلی به نظر می‌رسد بسیاری از بیمارانی که از کمردرد شاکی هستند و یافته‌های بالینی و پاراکلینیک خاصی ندارند، از یکسری مشکلات روانپزشکی رنج می‌برند این نوع کمردردها را می‌توان کمردرد روانزاد اطلاق کرد.


نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که اختلالات روانپزشکی در مبتلایان به کمردرد بدون یافته های بالینی و پاراکلینیکی به طور معنی داری از مبتلایان به کمردرد با رادیکولوپاتی بیشتر است.


مطالعات گذشته حاکی از آن است که کمردرد یکی از پر هزینه ترین مشکلات بهداشتی درمانی است که باوجود پیشرفتهای چشمگیر در روش‌های مختلف تشخیصی و درمانی، توافق عمومی برای درمان آن وجود ندارد.


در مورد درمان کمردرد دو رویکرد وجود دارد، در رویکرد نخست که به آن روش سنتی نیز می‌گویند، درمان جنبه عمل فنی دارد، از داروهای ضد درد برای تسکین درد استفاده می‌شود و شل کننده‌های عضلات برای کاهش گرفتگی ماهیچه‌ها و اضطراب به کار می‌رود.


برای مواردی که درد شدید با محدودیت حرکات وجود دارد، فیزیوتراپی تجویز می‌شود. بعضی از بیماران به آرامش درمانی یا پسخوراند زیستی پاسخ می‌دهند، همچنین فنون دیگری برای درمان کمردرد به کار گرفته شده که بیشتر آنها آزمون نشده و تاثیرشان به اثبات نرسیده است.


این روشها شامل انواع ماساژ، طب سوزنی، تزریق داروهای هوشبر یا استروئیدها ، کشش، استراحت، تحریک الکتریکی، اولتراسوند و استفاده از کیسه‌های داغ یا یخ است.


در این پژوهش رویکرد دومی که به آن اشاره شده است، روان - آموزشی است که توسط جان سارنو مطرح شده است. این درمان برای مواردی به کار گرفته می‌شود که نابهنجاری ساختمانی توجیه کننده علایم وجود نداشته باشد، برای اطمینان بیمار و پزشک، انجام معاینه دقیق جسمانی، شامل معاینه عصبی و در صورت نیاز تصویربرداری با امواج مغناطیسی (MRI) توصیه می‌شود.


وجود برخی نابهنجاری‌ها در MRI لزوما به این معنا نیست که این یافته ها علت درد باشند بر عکس بر اثر افزایش سن، تغییرات طبیعی در شکل ستون فقرات به وجود می‌آید که بیشتر آنها بدون علت است.


علاوه بر این بسیاری از بیماران MRI دارای یافته‌های تصادفی هستند و هیچگاه از کمردرد شکایتی نداشته‌اند.


اینها شامل بیرون زدگی یا فتق دیسک بین مهره‌یی، استئوفیت‌ها، تنگی مهره‌یی، سایر تغییرات استئوآرتریتیک است.

با توجه به نتایج این بررسی، با توجه به این که بسیاری از بیماران با شکایت کمردرد به ویژه آنان که رادیکولوپاتی ناشی از نشانه‌های بالینی و پاراکلینیکی شخصی ندارند، از یک سری مشکلات روانپزشکی رنج می‌برند، در صورت شناسایی این مشکلات می‌توان به درمان صحیح آنها اقدام و گام مهمی در جهت بهبود سریعتر و کاهش هزینه‌ها برداشت.


یافته‌های این تحقیق نشان داد گروه مبتلاء به کمردرد بدون یافته‌های عضوی بیشتر از گروه مقابل مبتلاء به اختلالات روانپزشکی بودند و این اختلاف در تمام ابعاد SCL-90-R وجود داشت.


اختلالات مذکور در زنان بیشتر از مردان بود. در هر دو گروه بالاترین امتیاز مربوط به افکار کج باورانه و پایین‌ترین امتیاز مربوط به هراس بود.


گفتنی است ،هدف از انجام این مطالعه بررسی وضعیت روانی در افراد مبتلاء به کمردرد و بررسی وضعیت روانی در دو گروه از افراد مبتلاء به کمردرد با ضایعه مشخص جسمانی منجر به رادیکولوپاتی و افراد مبتلاء به کمردرد بدون یافته‌های بالینی و پاراکلینیکی می‌باشد.


این مطالعه به صورت توصیفی بر روی دو گروه 56 نفری انجام شد. گروه اول افراد مبتلاء به کمردرد ناشی از اختلالات عضوی منتج به رادیکولوپاتی و گروه دیگر مبتلایان به کمردرد بدن یافته‌های عضوی و پاراکلینیکی بودند. اطلاعات از طریق پرسشنامه SCL-90-R و مشخصه‌های دموگرافیک جمع آوری و محاسبات آماری با برنامه SPSS و آزمون‌های توصیفی و آزمون تی انجام شد.


منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00