منو
 کاربر Online
562 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 06 شهریور 1385 [04:37 ]
  واکنش شدید ستاره شناسان از تغییر تعریف پلوتون
 

جام جم آنلاين: تصمیم اتحادیه بین المللی ستاره شناسان برای حذف عنوان سیاره از پلوتون باعث خشم و واکنش شدید برخی از ستاره شناسان سرشناس دنیا شده است.
به گزارش شبكه بي بي سي ، 2500 ستاره شناس روز پنجشنبه 24 اوت در اجلاس خود درشهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، به این نتیجه رسیدند که پلوتون را نبايد یک سیاره به حساب آورد. پیش از این پلوتون به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی شناخته می شد.
دکتر آلن اشترن، دانشمند ارشد ناسا که هدایت پروژه «افق های جدید» به پلوتون را به عهده داشته، در واکنشی شدید اللحن گفته است که این تصمیم مایه شرمساری است.


دكتر اشترن، که در رای گیری شرکت نکرده بود، تعریف جدید پلوتون را رد کرد و گفت که این تعریف نادرست است.
او در زمان رای گیری در محل حضور نداشته و رای دادن به صورت الکترونیکی نیز امکان پذیر نبوده است، اين مساله موجب بروز انتقاداتی در میان ستاره شناسان شده است.
این دانشمند سرشناس ناسا گفت ، به همراه برخی ستاره شناسان در صدد ارائه درخواستی است تا تعریف پلوتون را به حالت قبلی برگرداند.
در برخی محافل اینترنتی نیز این تصمیم اتحادیه بین المللی ستاره شناسان با ريشخند مواجه شده است.
یک پروفسور دانشگاه هاروارد نیز که رییس کمیته ای برای افزایش تعداد سیاره هاي منظومه شمسي به 12 سیاره بود، وضعیت پیش آمده را ناشی از عصیان ستاره شناسانی دانست که اثرات حرکتی و جاذبه ای اجرام آسمانی را مطالعه می کنند.
پروفسور گینگریچ گفت ، در جلسه اتحادیه بین المللی ستاره شناسان، نظر زمین- اخترشناسان (دانشمندانی که به بررسی اجرام آسمانی در سیاره ها و قمرهای آنها می پردازند) در بررسی تعریف سیاره ها مد نظر قرار گرفته است و با ساير ستاره شناسان در اين مورد مشورت نشده است.


به گفته پروفسور گینگریچ، این دسته از ستاره شناسان که اثرات حرکتی و جاذبه ای اجرام آسمانی را مطالعه می کنند، به صورت دسته جمعی در جلسه رای گیری شرکت کردند و در غیاب دیگر ستاره شناسان، خواسته های خود را عملی کردند.
پروفسور گینگریچ این اقدام آنها را به یک شورش و طغیان تشبیه کرده است. به گفته او، تنها 10 درصد از ستاره شناسان حاضر در پراگ در رای گیری مربوط به حذف عنوان سیاره از پلوتون شرکت کرده بودند.
ستاره شناسان حاضر در نشست پراگ، پس از یک هفته جلسات طولانی، تصميم گرفتند که پلوتون را در يک دسته کاملا جديد طبقه بندی کرده و آن را به عنوان یک جرم متفاوت از هشت سياره ديگر تعريف کنند.
اتحادیه بین المللی ستاره شناسان از سال 1919، مرجع رسمی نامگذاری ها در دنیای ستاره شناسی است.
پس از اجلاس روز پنجشنبه از 2500 ستاره شناس حاضر، تنها 424 نفر در پراگ باقی مانده اند.
پلوتون بسيار دورتر و کوچکتر از هشت سياره منظومه شمسی است و کارشناسان مدتها در مورد اين مساله که آيا پلوتون مستحق عنوان سياره هست يا نه اختلاف نظر داشتند.


ستاره شناسان در این اجلاس پلوتون را در زمره اجرام آسمانی محسوب كرده و آن را یک سیاره کوچک از نوع «کوتوله های يخی» تعریف کردند.
پلوتون که در سال 1930 کشف شد تنها 2360 کيلومتر قطر دارد و از جهات مختلف از سيارات آشناتر مانند زمين، مريخ، مشتری، زحل يا حتی نپتون (نزديک ترين همسايه پلوتون) متفاوت است.
پس از رصد «2003 UB313» توسط تلسکوپ فضايی هابل معلوم شد که اين جرم آسمانی از پلوتون بزرگتر است و قطر آن به 3000 کيلومتر می رسد.
تصميم جدید این ستاره شناسان ممکن است در نهايت در کتاب های درسی و دانشنامه ها ثبت شود.
منظومه شمسی پس از این تغییرات شامل هشت سياره يعنی عطارد، زهره، زمين، مريخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون می شود.

  امتیاز: 0.00