منو
 صفحه های تصادفی
مجموعه مرجع
تكنيكهاي كاهش زمان درنگ دوران
کم‌کاری پاراتیروئید
چگونگی حرکت ترانسپوزانها
سماور برقی
زندگی درشهرهای مایا
آزمایش دو شکاف یانگ
انرژی تابشی ، شاردرخشانی
زید، پسر خوانده پیامبر
بستگی دما به جسم و ویژگی دماسنجی
 کاربر Online
645 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  چهارشنبه 01 شهریور 1385 [14:28 ]
  آلودگی هوا، میزان بینایی را کاهش می‌دهد.
 

دکتر شاهرخ میلان جراح و متخصص بیماری‌های چشم می‌گوید:


آلودگی هوا با کاهش اکسیژن در خون رسانی به چشم، میزان بینایی را کاهش می‌دهد. آلودگی هوا به دلیل افزایش میزان گاز منواکسید کربن سبب تاری دید و بروز سرگیجه می‌شود. آلودگی هوا پس از بروز تاری دید و عدم درمان، می‌تواند سبب تیره دیدن اجسام و محیط شود، به گونه‌ای که معمولا مبتلایان محیط اطراف خود را خاکستری و یا تاریک‌تر می‌بینند.

قدرت چسبندگی منواکسیدکربن به گلبول‌های سرخ ‪ ۲۰۰‬برابر بیشتر از اکسیژن است و شش ساعت زمان می‌برد تا از خون خارج شود، اما با اکسیژن خالص ‪ ۳۰‬دقیقه طول می‌کشد تا منواکسید کربن از خون خارج شود. ذرات موجود در هوای آلوده همچون سرب نیز با غلظت ‪۶۰‬ میکروگرم در دسی‌لیتر پلاسما سبب افزایش ورم مغز می‌شود که سردرد، کاهش دید، کم خونی و افسردگی از علائم مسمومیت با آن است. ذرات موجود در هوا با ایجاد تغییرات PH(اسیدیته) محیط چشم را مقداری اسیدی می‌کند و سبب ایجاد سوزش، قرمزی و اشک ریزش در افراد می‌شود.

این علائم در موتورسواران ‪ ۲۰‬برابر بیشتر از دیگران است. آلودگی هوا در بیمارانی که التهاب سطحی قرنیه دارند و مبتلایان به التهاب لبه پلک، سبب شدت یافتن بیماری‌شان می‌شود. میلان گفت: آثار آلودگی هوا و بروز علائمی همچون خارش، سوزش، اشک ریزش و قرمزی لبه پلک در اطفال به دلیل حساس بودن چشم‌های‌شان و در افراد بالای ‪۵۰‬ سال به دلیل ضعف بدن، بیشتر است.

کاهش تردد در مناطق پر ترافیک و آلوده، عدم استفاده از موتورسیکلت برای تردد در شهر و استفاده از عینک‌های پوشاننده چشم در کاهش میزان تاثیر گذاری آلودگی هوا بر روی چشم موثر است. افزایش میزان مصرف مایعات، ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان بخصوص ویتامین ‪ C‬و ریزمغذی روی و `فلاوینوئید` که در نارنج، انار و چای سرد به وفور وجود دارد، در کاهش میزان آلودگی هوا بر روی چشم موثر است. با این وجود افراد باید درصورت بروز علائمی همچون قرمزی، اشک ریزش و تاری دید حتما به پزشک مراجعه کنند تا از شدت یافتن بیماری‌شان پیشگیری شود. برای درمان این افراد داروهایی همچون قطره‌های چشمی ضد التهاب، ضد عفونی‌کننده و داروهای رفع مسمومیت اعصاب مغز، تجویز می‌شود.

  • منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00