منو
 کاربر Online
1195 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 01 شهریور 1385 [07:35 ]
  فواره هايي از خاك و ماسه در مريخ
 

تصویر


در سطح مریخ فواره هایی طبیعی یافته اند که خاک و ماسه را به ارتفاع ده ها متر به هوا می پاشند.

به گزارش بی بی سی، محققان دانشگاه ایالتی آریزونا در غرب آمریکا می گویند عکس های گرفته شده توسط فضاپیمایی که در مدار مریخ می گردد نشان دهنده فوران دی اکسید کربن از روی سطح یخی قطب جنوب این سیاره است. این عکس ها با کمک دوربینی به نام تمیس که در کاوشگر اودیسه کار گذاشته شده گرفته شده است. مواد پاشیده شده از این فواره ها باعث ایجاد لکه های سیاه و اشکالی مانند بال پروانه و عنکبوت روی کلاهک یخی مریخ می شود. این فواره های طبیعی زمانی فوران می کند که گرمای حاصل از تابش نور خورشید، دی اکسید کربن منجمد در زیر سطح را به گازی با فشار بالا بدل می کند.

دکتر فیل کریستنسن، از دانشگاه آریزونا، گفت:به هر جا که نگاه کنید فواره های غرنده از دی اکسید کربن، خاک و ماسه را ده ها متر به هوا می فرستند.

این فواره های طبیعی هیچ شباهتی به پدیده های زمینی ندارد. پارک ملی یلو استون در آمریکا حاوی برخی از معروف ترین فواره های طبیعی است که هر چند دقیقه یک بار آب را با فشار زیاد به هوا می فرستند. تیم تحت سرپرستی کریستنسن این فواره ها را با مطالعه عکس تمیس که در طیف نور قابل رویت یا در طیف مادون قرمز گرفته شده بود مشاهده کردند.

  امتیاز: 0.00