منو
 کاربر Online
884 کاربر online
 : باشگاه دانش آموزی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 25 مرداد 1385 [08:32 ]
  چگونه کودکان کتابخوان می شوند؟
 

تصویر


بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بهترین زمان برای علاقه مندکردن کودکان به کتاب و کتابخوانی، سنین پیش دبستانی است؛ چنانچه پدران و مادران، کودکان خود را در این سنین با کتاب و مطالعه آشنا و علاقه مند کنند، شوق آموختن از راه مطالعه و عشق به کتاب در کودکان پرورش می یابد.
مقاله حاضر چند روش برای علاقه مندکردن کودکان به کتابخوانی را پیش روی شما قرار می دهد.

روزهای بلند تابستان که کودکان با شما در منزل به سر می برند، فرصت مناسبی برای علاقه مند کردن آنان به کتاب و مطالعه است. با وجود آنکه کودکان، بیشتر تمایل دارند در روزهای تعطیل به بازی و تفریح پرداخته و کتاب و دفتر را به کلی کنار بگذارند، وظیفه پدران و مادران این است که نگذارند فرزندانشان تصور کنند که کتاب و مطالعه محدود به سال تحصیلی و روزهای مدرسه است. به آنان بیاموزید که کتاب، روزنامه و مطالب خواندنی، دوست داشتنی و لذت بخش است. گذشته از این، بسیاری از مطالعات نشان داده است کودکانی که در زمان تعطیلات مدرسه، کتاب می خوانند، از نظر درسی قوی تر از کودکانی هستند که در تعطیلات تابستانی، کتاب و مطالعه را کنار می گذارند.
ده روش پیشنهادی برای علاقه مندکردن کودکان به مطالعه
۱ - از فیلم های سینمایی برای علاقه مندکردن کودکان به مطالعه بهره ببرید.
از فیلم های سینمایی و «دی وی دی» هایی که بر اساس کتاب های مناسب کودکان تهیه شده، استفاده کنید. کودکان از خواندن کتاب هایی که فیلم آنها را دیده اند، لذت می برند.
۲ - برای کودکان خود مسابقه کتابخوانی راه بیندازید.
چند کتاب را انتخاب کرده و از کودک خود بخواهید تا مهلتی که تعیین می کنید همه آنها را بخواند. در پایان مهلت تعیین شده، جایزه بزرگی- به انتخاب خودش- به او اهدا کنید.
راه دیگر، این است که در مجتمع مسکونی یا محله خود، باشگاه کتابی برای کودکان برپا کنید.
کودکان عضو این باشگاه می توانند درباره کتاب هایی که در اختیار آنها گذارده می شود، با یکدیگر گفت وگو کرده و کتاب های خود را با دیگران ردوبدل کنند.
۳ - در مورد چگونه گذراندن تعطیلات تابستانی، از کودکان خود نظر بخواهید.
از کودکان بخواهید در کتاب ها، بروشورها یا سایت ها به دنبال محل ها و مکان های تماشایی بگردند و نتیجه تحقیق خود را در اختیار شما قرار دهند.
۴ - مجموعه ای برای کودکان خود درست کنید.
به کودکان خود کمک کنید در تعطیلات، معلومات خود را درباره چیزی گسترش دهند. این کار با درست کردن مجموعه ها امکان پذیر است. خودتان مجموعه ای زیبا از گل، تمبر، پروانه، سنگ و غیره درست کنید و از کودکان خود بخواهید در کتاب ها و سایر منابع اطلاعاتی، مطالبی در مورد آن پیدا کنند.
۵ - کارتون های معروف، وسیله خوبی برای علاقه مندکردن کودکان به کتاب های خنده آور است.
کودکان از خواندن کتاب هایی که با کارتون های آن آشنایی دارند، لذت می برند. به طور کلی، کتاب های مصور برای کودکان جالب است. می توانید کودک خود را تشویق کنید که خود نیز کتابی مصور بسازد.
۶ - کودکان را به خواندن کتاب های آشپزی و برچسب های غذاهای آماده ترغیب کنید.
از کودکان بخواهید کتاب های آشپزی را بخوانند و غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنند. هنگام خرید مواد غذایی نیز کودک خود را همراه ببرید و از او بخواهید برچسب روی بسته ها را بخواند. بدین ترتیب کودک شما می فهمد که چه چیزی می خورد. اطمینان داشته باشید که کودکان از خوردن غذایی که خود، در تهیه آن سهیم بوده اند، لذت بیشتری می برند.
۷ - کودکان خود را به خواندن کتابچه ها و بروشورهایی که دربردارنده دستورالعمل ها هستند، تشویق کنید.
خواندن کاربردی، به کودکان می آموزد که چگونه، خواندن را با کارهای علمی پیوند دهند. از کودکان بخواهید کتابچه های مربوط به طرز استفاده از اسباب بازی ها، بازی های فکری و وسایل خانگی را بخوانند.
۸ - روزنامه را با صدای بلند بخوانید.
بخش هایی از گزارش ها و مطالب روزنامه را با صدای بلند برای کودکان خود بخوانید. از آنها هم بخواهید گزارش های روزنامه ها را با صدای بلند برای شما بخوانند. بدین ترتیب معلومات عمومی کودکان نیز تقویت شده و از خبرها و رویدادهای جهان با خبر می شوند. کودکان خود را ترغیب کنید که مطالب روزنامه را برای خواهر و برادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود بخوانند.
۹ - مجله ای را برای کودک خود مشترک شوید.
خواندن مطالب به طور پیوسته، کودکان را به مطالعه علاقه مند می کند. کودک از دریافت مجله ای که برای او پست می شود، لذت برده و به خواندن مطالب مجله عادت می کند.
۱۰ - در مطالعه، سرمشق کودک خود باشید
اگر خود شما به خواندن علاقه نشان داده و در هر فرصتی به خواندن بپردازید، کودکتان خودبه خود به خواندن، علاقه پیدا می کند. ایستگاه اتوبوس، مترو، مطب پزشکان و بسیاری از جاهای دیگر، مکان های مناسبی برای مطالعه اند. وقتی کودک مشاهده می کند که شما برای لذت بردن، کتاب و مجله می خوانید، او نیز به خواندن علاقه مند می شود.

  امتیاز: 0.00