منو
 کاربر Online
491 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  دوشنبه 23 مرداد 1385 [09:51 ]
  معروفترین خوشه ستاره‌ای باز در آسمان
 

خوشه پروین و یا هفت خواهر یکی از معروفترین خوشه ستاره‌ای باز در آسمان است که از زمان‌های بسیار قدیم مورد ستایش بوده است. خوشه پروین نه تنها از نظر ستاره شناسی بلکه از نظر اسطوره های باستان در میان یونانیها و مصریها دارای ارزش بسیاری بوده است.

طبق افسانه‌های یونان زیوس این هفت خواهر را در آسمان قرار داد تا آنها از آزاریون رها سازد.

بعد از مرگ اریون , زیوس او را در پشت هفت خواهران قرار داد تا این افسانه همیشه باشد و اریون همیشه در تعقیب این هفت ستاره باشد.

طبق افسانه‌های آمریکای قدیم این هفت ستاره سمبل هفت دوست بودند که به‌اسمان سفر کردن و راه خود را گم کردند و در آسمان ماندند.

هفتمین خواهر به سختی دیده می‌شود و می‌گویند که او خواستار بازگشت به زمین بود و به علت گریه فراراوان روشنایی خود را از دست داد.

در اسطوره‌های یونان می‌گویند که هفتیمن آنها Merope از خواهران خود به علت ازدواج با یک مرد فانی خجالت می‌کشید.
در افسانه‌های مصری آمده است که وقتی یک کودک به دنیا می‌آمد هفت هاتر(Hathor) پیش او می آمدند و سرنوشت او را رقم می‌زدند.

گفته می شد که آنها سرنوشت و زمان مرگ هر مصری را رقم می‌زنند. آنها به صورت خانم نمایش داده می‌شدند و در زمانی که یونانی‌ها بر مصر حکومت می‌کردند، خوشه پروین سمبل آنها بود.

اسامی هفت خواهران و قدر نجومی آنها

Alcyone 2.9
Atlas 3.6
Electra 3.7
Maia 3.9
Taygete 4.3
Pleione 5.1
Celaeno 5.5
Asterope 5.8  • ایسنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 26 اردیبهشت 1386 [08:02 ]
  خوشه‌های ستاره‌ای
 

خوشه گروهی از ستارگان یا کهکشانها که در نتیجه نیروی گرانش به صورت انبوهه‌ای در کنار جمع شده‌اند. خوشه باز خوشه ستاره‌ای کم عضو که در صفحه کهکشان ما و یا دیگر کهشکانها یافت می‌شود. تعداد ستاره‌های این خوشه‌ها بین 100 تا 1000 است. خوشه کروی انبوهه‌ای بزرگ و فشرده از ستارگان که حدود یک میلیون ستاره را در برمی‌گیرد. این ستارگان غالبا پیرند.

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386 [11:14 ]
  خوشه های کهکشانی
 

خوشه‌های کهکشانها سیستمهای بزرگتر و سنگینتری از گروههای کهکشانها هستند که قطر آنها ، از 2 تا 5mpc متغیر است. تعداد اعضاء در خوشه کهکشانهای فقیر ، می‌تواند کم (حدود 210) و در یک خوشه غنی تا 10 3 باشد. برخی از خوشه‌ها ، منظم هستند و با رفتن به سمت مرکز خوشه ، تعداد کهکشانها ، افزایش پیدا می‌کنند. در این قبیل خوشه‌ها ، اکثریت با کهکشانهای بیضوی است. از طرف دیگر ، خوشه‌های نامنظم دارای هیچ تمرکز نشاندار و مشخصی از کهکشانها نیستند و در آنها اکثریت با کهکشانهای مارپیچی و نامنظم است.

  امتیاز: 0.00