منو
 کاربر Online
1826 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 18 مرداد 1385 [05:37 ]
  نوید راهپیمایی فضایی به مسافران فضا
 

«دایسوک انوموتو» که مدیر یک شرکت ژاپنی است هم اکنون در حال تمرین برای پرواز فضایی اش است که برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده است.تمام پروازها به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ISS توسط فضاپیمای روسی سایوز صورت می گیرد.

شرکتی که اولین گردشگران فضایی را به مدار زمین فرستاد، پیشنهاد راهپیمایی های فضایی را به مشتری های آینده ارائه کرد. شرکت اسپیس ادونچرز (space adventures) اعلام کرد که این گردش انتخابی علاوه بر هزینه ۲۰ میلیون دلاری پرواز، ۱۵ میلیون دلار ۸ میلیون یورو هزینه خواهد داشت. برای این منظور مسافران فضا می توانند به کمک یک ابزار خارجی متصل به ایستگاه فضایی بین المللی ISS که EVA نامیده می شود ۵۱ ساعت را خارج از ایستگاه و در فضا سپری کنند.

اریک اندرسون مدیرعامل شرکت اسپیس ادونچرز گفت که شرکت وی مشتری های بالقوه خود را برای راهپیمایی فضایی دارد. کسانی که پول کافی داشته باشند. می توانند به کمک و همراهی یک فضانورد که نقش راهنما را دارد، در خارج از ایستگاه فضایی به سر برند. او گفت: یک ساعت و نیم تقریبا برابر است با یک چرخش به دور زمین، بنابراین مسافران می توانند در این مدت سرتاسر زمین را مشاهده کنند. آنها امکان تماشای کامل روز و شب زمین و همچنین تماشای تمامی زیبایی ها و شکوه و عظمت آن را خواهند داشت. شرکت اسپیس ادونچرز پیش از این سه گردشگر را به فضا فرستاده است. «دنیس تیتو»ی آمریکایی اولین مسافر فضا بود که در سال ۲۰۰۱ به فضا رفت. سال بعد مارک شاتلورث از آفریقای جنوبی و در سال گذشته هم «گرگ اولسن» آمریکایی مسافران این شرکت بودند.

«دایسوک انوموتو» که مدیر یک شرکت ژاپنی است هم اکنون در حال تمرین برای پرواز فضایی اش است که برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده است.تمام پروازها به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ISS توسط فضاپیمای روسی سایوز صورت می گیرد. تمرین های قبل از پرواز در مرکز آموزشی فضانوردی «یوری گاگارین» در «استارسیتی» روسیه طی مدت شش ماه انجام می شود.آن دسته از مسافران فضا که مایل به راهپیمایی فضایی نیز هستند باید ۱۹۰ ساعت تمرین اضافی را نیز پشت سر بگذارند که شامل شبیه سازی های EVA در زیر آب، تمرین با لباس فضایی و دوره تمرین اتاق ارتفاع است.
شرکت اسپیس ادونچرز که به معنای ماجراجویی های فضایی است می گوید: مقدار این تمرین ها بسیار کمتر از تمرین های یک فضانورد معمولی است. پروفسور «جف هافمن» فضانوردی است که بیش از ۲۴ ساعت راهپیمایی فضایی داشته است. او پیش از این راهپیمایی که برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل صورت گرفت ۴۰۰ ساعت زیر آب تمرین کرده بود.وی به خبرگزاری بی بی سی گفت: علاوه بر همه اینها، تعداد بسیار زیادی شبیه سازی های دیگر هم وجود دارد که توسط آنها نقاط ضعف لباس های فضایی را محک می زنیم.

ما در این شبیه سازی ها بدون در نظر گرفتن میزان کار فیزیکی که قرار است انجام دهیم فقط به بررسی مقاومت این لباس ها می پردازیم. سپس در حالی که همان لباس های فضایی را پوشیده ایم در اتاق خلٲ کارهایی انجام می دهیم. این کار بسیار مهمی است اما اگر فقط می خواهید کسی را با آن لباس های مخصوص به فضا پرتاب کنید، البته او زنده می ماند و تقریبا نیازی به این همه تمرین دادن نیست.

اما این کارها برای ما به این دلیل است که بتوانیم یک کار مفید نیز انجام دهیم.«الکسی کرانسوف» مدیر بخش پروازهای فضایی سرنشین دار در سازمان فضایی فدرال روسیه گفت که تصمیم اعزام گردشگران فضایی به خارج از ISS زمانی گرفته می شود که تمام ملاحظات و بررسی ها انجام شده و به همه موارد رسیدگی شده باشد.

وی همچنین افزود: علاوه بر این تمرین ها، نامزدهای راهپیمایی پیش از اینکه به خارج ایستگاه بروند، از نظر قابلیت های جسمی و روانی نیز بررسی می شوند. با همه اینها حتی پس از عبور از ضوابط محکم و همچنین پرداخت هزینه مربوطه، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که گردشگر قطعا از ایستگاه فضایی به بیرون قدم بگذارد.اندرسون می گوید: اگر همه چیز مطابق نقشه پیش برود، می توانیم این کار را انجام دهیم اما اگر این کار به هر طریقی سلامت سرنشینان یا فردی را که مایل به راهپیمایی است، به مخاطره اندازد این کار را انجام نخواهیم داد.با اینکه تاکنون کسی برای راهپیمایی فضایی ثبت نام نکرده است شرکت اسپیس ادونچرز تعداد مشخصی مشتری بالقوه دارد که می توانند در سال ۲۰۰۷ یا ۲۰۰۸ پرواز کرده و به فضا بروند. برنامه هایی قطعی وجود دارد مبنی بر اینکه این برنامه سال بعد یک مرحله جلوتر رفته و اولین گردشگر فضایی را به مدار ماه اعزام می کنند. هزینه این پرواز را ۱۰۰ میلیون دلار تخمین می زنند.

  امتیاز: 0.00