منو
 کاربر Online
733 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 12 مرداد 1385 [09:40 ]
  خطرات پرتو نگاری از سینه
 

پرتونگاری از سینه احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. پژوهشگران می‌گویند پرتونگاری از سینه با اشعه ایکس در زنانی که حامل جهش‌های ژنتیکی `بی آر سی ای` (‪ (BRCA‬هستند، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. خود این جهش‌های ژنتیکی زمینه ساز بروز سرطان سینه است.

به گزارش خبرگزاری رویترزهلث از نیویورک، تحقیقات نشان داده است دختران جوانی که که به خاطر ارزیابی انحراف ستون فقرات بطور مکرر در معرض پرتوهای ایکس قرار می‌گیرند با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه روبرو هستند. دکتر دیوید گولدگار از دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند اوهایو و همکاراشن اطلاعات مربوط به ‪ ۱۶۰۱‬زن را که جهش‌های ژنتیکی ‪ BRCA2‬یا ‪BRCA1‬ داشتند و پرتونگاری مرتب، گاه به گاه و متداول از سینه انجام می‌دادند از نظر خطر ابتلا به سرطان سینه بررسی کردند.

این زنان حتی درصورت قرار نگرفتن در معرض پرتوهای ایکس نیز با افزایش خطر ابتلا به این بیماری روبرو هستند. محققان دریافتند هر بار قرار گرفتن در معرض پرتوهای ایکس احتمال ابتلا به سرطان سینه را ‪ ۵۴‬درصد افزایش می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان ‪ ۴۰‬ساله و جوانتر پس از پرتونگاری با اشعه ایکس از سینه ‪ ۹۷‬درصد افزایش می‌یابد. کسانی که دچار جهش‌های ‪ BRCA1,2‬هستند و قبل از ‪ ۲۰‬سالگی پرتونگاری از سینه انجام می‌دهند این خطر در آنها چهار برابر افزایش می‌یابد. محققان بررسی دقیق خطرها و فواید پرتونگاری از سینه در زنان جوانی که جهش ژنتیکی ‪ BRCA1,2‬را دارند ضروری می‌دانند.

  • منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00