منو
 کاربر Online
1317 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 08 مرداد 1385 [12:05 ]
  سرعت سنجها (رادارهای جاده ای)
 

سلام
به نظر شما رادارهای جاده ای چگونه کار می کنند؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 14 مرداد 1385 [09:06 ]
  رادارهای جاده ها چگونه کار می کنند؟
 

سلام

رادار، پرتوی از امواج الکترومغناطیسی، از نوع امواج رادیویی، به سوی خودرو می فرستد. از آنجا که اتومبیل در حال حرکت است، بسامد امواجی که تنه خودرو را باز می گرداند، یا بسامد امواج گسیلی تفاوت دارد (بنابر پدیده دوپلر که در فیزیک بسیار معروف است). آنتن گیرنده رادار، امواج اولی را می گیرد. حسابگری که به فرستنده گیرنده وصل شده، بسامدها را محاسبه می کند و سرعت اتومبیل را بدست می آورد. بدین سان، هنگامی که رادار موجی در حد 24125 میلیون هرتز (یا ارتعاش در ثانیه) گسل می کند، اتومبیل چنانچه 50 کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشد موجی با اختلاف 2026 هرتز بازگشت می دهد، در سرعت صد کیلومتر در ساعت 4052 هرتز و در 200 یلومتر در ساعت، 80104 هرتز، اندازه گیری سرعت پایه پدیده دوپلر است.

این پدیده همانگونه که یادآوری شده به نام فیزیکدان اتریشی است و نشان می دهد که تغییر فرستنده و یا گیرنده امواج صوتی یا امواج نوری فرکانس بازشت تغییر می کند که میزان تغییر به سرعت منبع صوت یا شنونده بستگی دارد. پدیده دوپلر، تغییر ظاهری بسامد موجی را بر حسب سرعت جابه جایی منبع آن مشخص می کند. به ویژه اینکه این پدیده توضیح می دهد به چه دلیل هنگامی که بوق اتومبیلی که به ما نزدیک می شود، صدایش زیرتر میشود و چرا با دور شدن صدایش بم می گردد، اما پدیده دوپلر در پزشکی نیز شناخته شده است و عمدتا برای اندازه گیری سرعت گردش خون به کار می رود.

هنگامی که خودرویی از سرعت مجاز تندتر می راند به طور خودکار، گرفتن عکس یک عدد دوربین عکاسی 24×36 را که به دستگاه مرتبط شده، بکارمی افتد. نور افکن دوربین حدود 40 متر مربع برد دارد. عکس دقیقا اتومبیل و شماره آن را مشخص می کند. در این عکس، اطلاعات کلیدی در مورد تاریخ، ساعت و سرعت هم ثبت شده اند.

  امتیاز: 0.00