منو
 کاربر Online
1536 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 08 مرداد 1385 [06:49 ]
  احتمال بروز سکته در سالروز تولد بیشتر است.
 

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد سالروز تولد برای برخی از افراد مسن دوران پرخطرتری است. میزان مراجعه به بخش اورژانس بیمارستانها به خاطر سکته، حمله قلبی، و دیگر مشکلات عروقی در سالروز تولد به ویژه در افرادی که فشار خون دارند بسیار بیشتر از دیگر روزها مشاهده می‌شود.

به گزارش رویترزهلث از نیویورک، دکتر گوستاوو ساپوسنیک از دانشگاه تورنتو در کانادا می‌گوید سالروز تولد در بروز سکته، حملات ایسکمی گذرا و حمله قلبی نقش دارد. حملات ایسکمی که گاهی به آنها سکته خفیف نیز اطلاق می‌شود زمانی بروز می‌کند که جریان خون به مغز بطور موقت کاهش یابد. علایم این بیماری معمولا خفیف و گذرا است هر چند نشانه افزایش خطر یک سکته شدیدتر است.

حوادث پر تنش ، روزهای تعطیل و دیگر ایام خاص در بروز این مشکلات عروقی نقش دارند. این محققان برای بررسی ارتباط سالروز تولد با وقوع این بیماریها، اطلاعات مربوط به مراجعه‌کنندگان به بخش اورژانس بیمارستان به خاطر سکته، حمله قلبی و حمله ایسکمی گذرا را از آوریل ‪ ۲۰۰۲‬تا مارس ‪ ۲۰۰۴‬بررسی کردند.

بیش از ‪ ۲۴‬هزار مورد پذیریش در بخش اورژانس ناشی از سکته ، ‪۱۶‬ هزار مورد به علت حمله ایسکمی گذرا و ‪ ۲۹‬هزار مورد بخاطر حمله قلبی بوده است. میانگین سنی بیماران سکته‌ای ‪ ۷۴‬سال ، حمله ایسکمی ‪ ۷۲/۵‬سال و حمله قلبی ‪ ۶۸‬سال بوده است. میزان بروز این حوادث در سالروز تولد بیماران بیشتر از سایر روزها مشاهده شد.

بطور مثال در یک روز معمولی بخش اورژانس انتظار پذیرش ‪ ۶۷‬مورد سکته را دارد. اما محققان ‪ ۸۶‬مورد سکته را در سالروز تولد بیماران مشاهده کردند. همچنین ‪ ۵۸‬مورد حمله ایسکمی گذرا و ‪ ۹۷‬مورد حمله قلبی در سالروز تولد گزارش شده است که با ‪ ۴۴‬مورد حمله ایسکمی و ‪ ۸۰‬مورد حمله قلبی روزانه قابل مقایسه است.

افزایش بیماریهای عروقی در سالروز تولد نسبت به سایر روزهای خاص مانند عید کریسمس یا دیگر تعطیلات بیشتر بود. به گفته محققان در کل سکته، حمله قلبی یا حمله ایسکمی در سالروز تولد ‪ ۲۷‬درصد بیشتر رخ می‌دهد. کسانی که فشار خون دارند در معرض بیشترین میزان خطر قرار دارند. هر چند محققان علت این ارتباط را بررسی نکرده‌اند، اما می‌گویند سالروز تولد نمایانگر یک عامل فشار حاد روانی برای برخی افراد است که باعث ایجاد تغییرات عاطفی، جسمی و روانی می‌شود.

بین سالروز تولد و دیگر بیماریها مانند حملات آسمی، عود آپاندیس، یا تروما سر با سالروز تولد ارتباطی مشاهده نشد. این محققان توصیه می‌کنند در ایام سالروز تولد از مصرف غذاهای پرچرب و فعالیت شدید بدنی پرهیز شود و بیماران داروهای خود را به دقت مصرف کنند.

مشروح این مطالعه در شماره ماه ژوییه مجله نرولوژی منتشر شده است.
  • منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 22 مرداد 1385 [11:38 ]
  احتمال بروز سکته در سالروز تولد بیشتر است.؟ واقعا!!
 

با سلام
دلیل اصلی این کار چه میتونه باشه؟
آیا واقعا این یک شایعه پزشکی نیست؟

  امتیاز: 0.00