منو
 کاربر Online
657 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 06 مرداد 1385 [21:50 ]
  کدام دسته از میکروبها تا کنون توانسته است افراد بیشتری را از بین ببرد؟
 

کدام دسته از میکروبها تا کنون توانسته است افراد بیشتری را از بین ببرد؟

در قرن چهاردهم یک باکتری میلادی شکل بنام یرسنیاپستیس (Yersinia Pestis) باعث مرگ 25 میلیون نفر در اروپا شد. نام اینباکتری از نام الکساندر یرسین زیست شناس فرانسوی حدود صد سال پیش باکتری یرسینیا را کشف کرد، گرفته شده است.
این باکتری عامل بیماری طاعون است و توسط انگل هایی در پوست موشها زندگی می کنند منتقل می شود. کسی به درستی نمی داند منشا طاعون کجاست یا چرا دوباره نابود شده است. عده ای می گویند انتقال آن بهزمان توسعه استخراج معادن سرب باز می گردد که با این کار موشهای حاوی این میکروب بیرون آمده اند. با وجود این طاعون هنوز هم کمابیش قیافه منحوس خود را می نمایاند.

کشورهای آمریکا و هند هر دو از شیوع این بیماری رنجهای بسیاری برده اند. امروزه آنتی بیوتیکها می توانند این میکروب را متوقف کنند. ولی در حال حاضر بیماری های ویروسی شبیه آنفلوآنزا و ایدز هستند که موجب نگرانی دنیا شده اند. در جنگ جهانی اول حدود 22 میلیون نفر به علت ابتلا به بیماری آنفلوآنزا از بین رفته اند، و حال دیگر تقریبا شیوع میکروب یرسینیا تا حد زیادی کاهش یافته است.

  امتیاز: 0.00