منو
 کاربر Online
689 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 27 خرداد 1385 [07:53 ]
  ساخت یک ماده بسیار سخت جدید
 

محققان ایتالیایی موفق به ساخت ماده بسیار سخت جدیدی به‌نام` کربونیا` شدند. مرکز ملی تحقیقات ایتالیا روز پنجشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: گام جدیدی ازسوی محققان ایتالیایی در زمینه مواد بی‌شکل برداشته شده‌است.

محققان‌ایتالیایی دانشگاه ` علوم ` رم باهمکاری فیزیکدانان لابراتوار اروپایی ` لنس ` از دانشگاه فلورانس ، موفق به ساخت یک ماده سخت بی‌شکل جدید شدند. این ماده سخت جدید دارای ساختار اتمی شبیه به سیلیس ( ماده اصلی اکثر شیشه‌ها) و یابه عبارتی ‪ SiO2‬می‌باشد، با این تفاوت که بجای سیلیس از فرمول ‪ CO2‬استفاده می‌شود. کربونیا جزو خانواده مواد شیشه‌ای و یا بی‌شکل محسوب می شود.

`جانکرلو روئوکو` هماهنگ‌کننده مرکزتحقیقات ایتالیا دراین زمینه‌اظهار داشت: این ماده جدید از فشرده ‌سازی انیدریدکربن بصورت گاز( فشاری که ‌برابر با عمق ‪ ۱۰۰۰‬متری زیر زمین است ) بدست آمده است . این ماده سپس باحرارت ‪ ۴۰۰‬درجه‌ای گرم شده و فشار آن نیز به تدریج کم می‌شود. سختی ماده مذکور (توان آن در برابر فشار) بسیار بالا است و به عبارتی ‪ GPa‬ ‪ M=365‬است که سختی آنرا به کریستال الماس (‪GPa‬ ‪ (M=443‬ نزدیک می‌کند.

منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00