منو
 کاربر Online
1299 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 17 خرداد 1385 [04:21 ]
  جلوگیری از بروز سنگ کلیه
 

مصرف 2 لیتر مایعات در شبانه‌روز از بروز سنگ کلیه جلوگیری می‌کند.

بهترین توصیه برای افرادی که کلیه سنگ‌ساز دارند مصرف 2 لیتر مایعات در شبانه‌روز به خصوص خوردن آب قبل از خواب است.

بیماری سنگ کلیه و مجاری ادراری بیشتر زمینه ژنتیک و ارثی دارد ولی در افرادی که مدت‌ها بی‌حرکت باشند می‌تواند این بیماری بروز کند.

سختی آب نمی‌تواند عامل بیماری سنگ کلیه شود چون آنزیم‌هایی در دستگاه گوارش وجود دارد که باعث از بین رفتن سختی آب می‌شود.

حدود 80 درصد سنگ‌ها از نوع کلسیم و اکسالات کلسیم و 15 درصد سنگ‌های اورانیکی و اسید اوریکی و 5 درصد بقیه سایر سنگ‌هاست و تشخیص نوع سنگ می‌تواند درمان بیماری را راحت‌تر کند.

مصرف زیاد ویتامین A و C باعث افزایش سنگ‌سازی و کمبود ویتامین B6 باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود ولی مصرف این ویتامین از ایجاد سنگ‌های اگسالاتی جلوگیری می‌کند.

بر حسب محل تشکیل سنگ در مثانه یا کلیه نحوه درمان آن متفاوت است ولی تا زمانی که سنگ در کلیه‌ها باشد هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید و در حال حاضر با خوردن سنگ آن را درمان می‌کنند ولی این روش عوارض زیادی به همراه داشته و باعث نابودی بافت‌های کلیه می‌شود.

این نفرولوژیست خاطرنشان کرد: مصرف 2 لیتر آب در طول شبانه‌روز برای درمان سنگ‌های اکسالاتی و مصرف یک قرص B6 در روز از بروز سنگ‌های اوراکی و اسید اوریکی جلوگیری می‌کند.

منشاء بیماریهای کلیوی در درجه اول دیابت و بعد فشار خون و عفونت‌های استرپتوکوکی گلو، سنگ‌سازی کلیه‌ها،‌عفونت‌های دستگاه ادراری و بیماری‌های ارثی کلیه است که با کنترل این موارد می‌توان از سنگ سازی کلیه جلوگیری کرد.

  امتیاز: 0.00