منو
 کاربر Online
984 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 13 خرداد 1385 [15:05 ]
  مصرف قرص‌های استروژن در زنان یائسه احتمال تشکیل لخته‌های خونی را افزایش می‌دهد
 

مصرف قرص‌های استروژن در زنان یائسه احتمال تشکیل لخته‌های خونی را افزایش می‌دهد

طبق آخرین مطالعات انجام شده در ایالات متحده مصرف قرص‌های استروژن به تنهایی توسط زنان در دوران یائسگی احتمال تشکیل لخته‌های خونی را در جریان خون آنها افزایش می‌دهد. در این پژوهش که 10 هزار و 739 زن بین 50 تا 79 سال شرکت کرده بودند مشخص شد که مصرف قرص استروژن احتمال تشکیل لخته‌های خونی را در این زنان 32 درصد افزایش می‌دهد. نتایج این مطالعات در نشریه اینترنال مدیسین منتشر شده است. در این تحقیق که نزدیک به 7 سال طول کشیده است 111 زن که از استروژن مصرف کرده بودند در رگ‌هایشان لخته‌های خونی مشاهده شده بود.

این تحقیقات همچنین نشان داد که مصرف قرص‌های استروژن به تنهایی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد لذا تنها برای زنانی تجویز می‌شود که رحم ندارد و این عضو آنها برداشته شده است. محققان دریافته‌ اند که خطر تشکیل لخته های خونی در 2 سال اول پس آغاز مصرف دارو به حداکثر می‌رسد. از این رو محققان توصیه می کنند که تنها مصرف کوتاه مدت استروژن برای زنان مسن آن هم در صورت ضرورت تجویز می‌شود. به علاوه از آنجا که در آن دسته از زنان یائسه که سابقه تشکیل لخته‌های خونی دارند، خطر تشدید این وضعیت بیشتر است، لذا این افراد باید در صورت ضرورت مصرف دارو حتما از داروهای رقیق کننده خون نیز استفاده کنند.

  امتیاز: 0.00