منو
 کاربر Online
577 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 03 خرداد 1385 [04:56 ]
  سیاره‌ای هم‌اندازه سیاره مشتری کشف شد
 

گروهی از اخترشناسان با استفاده از ابزار ساده موفق به کشف سیاره‌ای در ابعاد سیاره مشتری (بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی) در خارج از منظومه خورشیدی شدند.

تصویر

این گروه چهار نفره از ستاره‌شناسان بین‌المللی از اروپا و شمال آمریکا به سرپرستی «پیتر مک کالوق» از مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی «بالتیمور» با استفاده از ابزار ساده و ارزان قیمت موفق به کشف سیاره ای در ابعاد سیاره مشتری در خارج از منظومه شمسی شدند.

این گروه از ستاره‌شناسان که متشکل از ستاره‌شناسان حرفه‌ای و آماتور بودند با استفاده از تلسکوپی نسبتاً معمولی و دو لنز عکس برداری تله فوتوی 200 میلیمتری که همانند یک دوربین دو چشمی است، در حالی که این سیاره در حال گذر از مقابل ستاره مادر خود بود، موفق به کشف این سیاره شدند.

این تلسکوپ در قله یکی از آتشفشان‌های بلند هاوایی قرار داشت و نتیجه این کشف در مجله اختر فیزیک منتشر شده است.
این سیاره فرا خورشیدی موسوم به XO که در صورت فلکی اکلیل شمالی قرار دارد از سیاره ما سیاره زمین در حدود 600 سال نوری از زمین فاصله دارد.

این گروه از اخترشناسان در حدود سه سال است که در جستجوی سیارات فراخورشیدی هستند و کشف سیاره XO ، اولین کشف این گروه محسوب می شود و «مک کالوق» می‌گوید: این کشف برای گروه ما از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بعد از سه سال تلاش توانستیم به موفقیتی بزرگ برسیم.

ستاره‌شناسان تا کنون بیش از 180 مورد از سیارات فراخورشیدی راشناسایی کرده‌اند. 10 مورد از آن ها که شامل XO-1b هم هست ، از روش گذر سیاره از مقابل ستاره مادر شناسایی شده‌اند. در ضمن کشف اخیر دومین موردی است که در آن از ابزار لنز تله فوتو استفاده شد. اولین بار در کشف TrES-1 در سال 2004 از ابزار مذکور کمک گرفته شد. در روش گذر اخترشناس می‌تواند جرم و حتی چگالی سیاره را محاسبه نماید.

  امتیاز: 0.00