منو
 صفحه های تصادفی
عامه مردم
فصل چهارم :بیشتر بدانیم
تحولات تاریخی هیپنوتیزم
فیبرهای آبکشی
تفاوت پیامبران ، نوابغ و مصلحان
دیوپتاز
مشخصه دیود
ماشین شتابدهنده
نشر اسلام در هند و پاکستان بدست ایرانیان
اثرات بیولوژیکی اشعه ماورا بنفش
 کاربر Online
1601 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سیارک 1 ستاره ها ارسال ها: 13   در :  پنج شنبه 04 خرداد 1385 [11:30 ]
  کهکشان راه شیری را ببینید
 

راه شیری


یکی از تصاویری که دانشمندان بعنوان نمای بیرونی کهکشان ما یعنی راه شیری رسم کرده اند.
دانشمندان به توده های بزرگی از ستاره ها که به دلیل نیروی جاذبه کنار هم قرار دارندن کهکشان (Galaxy) می گوید.
شاید بدانید در تقسیم بندی کهکشان ها، آنها را درسه دسته مختلف قرار می دهند که عبارتند از مارپیچی (Spiral)، بیضوی (Elliptical) و بی قاعده (Irregular). وجه نام گذاری آنها طبیعتا` به آنگونه که این کهکشانها از بیرون دیده می شوند باز می گردد.

برخلاف تصور بسیاری از ما کهکشان راه شیری (Milk Way) یعنی جایی که زمین و منظومه شمسی جزوی از آن هست بصورت یک روبان نیست، بلکه از نوع مارپیچی می باشد. هنگامی که از بیرون به کهکشان راه شیری نگاه می کنید ممکن است آنرا بعنوان توده ای از ابر و یا غبار تعبیر کنید اما آن چیزی نیست جز تعداد غیرقابل شمارش از ستاره ها که برای چشم قابل رویت نیستند.

راه شیری را تقریبا` می توان مسطح در نظر گرفت که تنها قسمت مرکزی این کهکشان کمی برآمدگی دارد. قطر این کهکشان چیزی حدود 120 هزار سال نوری بوده و اگر ابرهای پیچی اطراف آنرا هم در نظر بگیریم این قطر می تواند به 300 هزار سال نوری هم برسد.

فاصله خورشید ما از مرکز کهکشان راه شیری چیزی حدود 30 هزار سال نوری میباشد و برآوردها نشان می دهد که حدود 400 بیلیون ستاره در کهکشان ما وجود دارد. برای درک عظمت هستی همین بس که تا کنون برآورد دانشمندان از تعداد کهکشان هایی که وجود دارد به عددی حدود 120 بیلیون میرسد.

قسمتهای اصلی کهکشان ما

قسمتهای مختلف کهکشان راه شیری
در قسمت مرکزی یک هسته برآمده وجود دارد که به آن Bluge گفته میشود. تراکم جرمی ستاره ها در این محدوده بسیار بالا می باشد و سن ستاره هایی که در این قسمت قرار دارد به بیش از 10 بیلیون سال میرسد.
دیسک (Disk) قسمت تقریبا` مسطحی است شامل تعداد زیادی ستاره و اجرام آسمانی که همراه کهکشان حرکت می کند. خورشید و منظومه شمسی نیز در همین قسمت از کهکشان راه شیری قرار دارند که در هر 250 میلیون سال یکبار به دور هسته مرکزی کهکشان راه شیری گردش می کنند. اغلب اجرامی که در این قسمت قرار دارند جوان بوده و سن آنها از حدود یک میلیون سال به بالا می باشد.

اطراف دیسک قسمتهایی بنام هاله (Halo) قرار دارد که شکل گیری آن به اوایل پیدایش کهکشان راه شیری بر می گردد شاید چیزی حدود 10 تا 15 بیلیون سال پیش. علاوه بر اجرام موجود در این قسمت، توده هایی از گازهای بسیار گرم و یونیزه شده نیز در هاله کهکشان راه شیری موجود هست. مطالعاتی که در باره گردش کهکشان راه شیری انجام شده است نشان می دهد که جرم این قسمت بیشتر توسط موادی که بخوبی شناسایی نشده اند و به آنها dark-matter گفته میشود تشکیل شده است و در کل جرم کلی کهکشان ما را احاطه کرده اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 25 آبان 1384 [15:15 ]
  کشف دورترین کهکشان عالم
 


این کشف بزرگ کیهان‌شناسی که به سرپرستی دکتر بهرام مبشر ، کیهان‌شناس ایرانی و نماینده سازمان فضایی اروپا (ESA) در موسسه تلسکوپ فضایی هابل ناسا صورت گرفته ، بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و مجامع علمی جهان داشته است. اگرچه به دلیل اهمیت فوق‌العاده و تاثیر آن بر نظریه‌های موجود کیهان‌شناسی پیش از تایید نیز در ماه‌های اخیر به شدت مورد توجه محافل علمی جهان قرار گرفته است.

بررسی این کهکشان غول‌پیکر دوردست که در رسانه‌ها به عنوان کهکشان «Big baby» از آن یاد شده ، اطلاعات بسیار با ارزشی را درباره شکل‌گیری کهکشانها در ابتدای تشکیل جهان در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد ولی نکته اصلی درباره این کهکشان، جرم آن تقریبا به اندازه کهکشان راه شیری است زیرا شکل‌گیری کهکشانی با چنین جرمی در ابتدای تشکیل جهان به فاصله تنها چند صد میلیون سال از انجار بزرگ با بسیاری از نظریه‌های موجود کیهان‌شناسی درباره روند تشکیل و تحولات جهان در تضاد است.

منبع: http://www.parssky.com/news/archive/news.asp?NewsID=880


  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  یکشنبه 24 اردیبهشت 1385 [07:44 ]
  کهکشان آشفته
 

تصویر

در شانزدهمین سالگرد آغاز کار تلسکوپ فضایی هابل (24 آوریل 1990) اخترشناسان این رصدخانه فضایی دقیق ترین نمای سراسری از کهکشان نامنظم و غیر عادی 82 M را منتشر کرده اند. در فاصله حدود 12 میلیون سال نوری در صورت فلکی دب اکبر این کهکشان بر اثر برخورد یا ملاقات با کهکشانی دیگر (احتمالا 81 M در نزدیکی آن) آشفته شده است و گاز ناحیه مرکزی آن زایشگاه هزاران ستاره ابر پرجرمی است که تولد آنها و بادهای ستاره ای نیرومندشان محیط اطراف را بیشتر آشفته می کند. این تصویر حاصل ترکیب 6عکس در طول موجهای فروسرخ و مرئی است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سیارک 1 ستاره ها ارسال ها: 13   در :  یکشنبه 31 اردیبهشت 1385 [07:12 ]
  پیچ و تاب در کهکشان راه شیری
 

پیچ و تاب کهکشان راه شیری
شنبه - ۲۴ دی ۱۳۸۴
نمایی از کهکشان راه شیری از بالا و موقعیت خورشید نسبت به آن
ستاره شناسان اخیرا گزارش داده اند که مواج بودن اسرارآمیز کهکشان راه شیری ممکن است ناشی از نیروی جاذبه دیگر کهکشان های عبوری باشد، کهکشان ها مجموعه ای از ستاره ها در فضا هستند.
هر کهکشان منزلگاهی برای دهها میلیون ستاره از جمله خورشید است که در لایه های خارجی قرص راه شیری قرار گرفته اند.

اوان لوین (Evan Levine) ستاره شناسی از دانشگاه برکلی می گوید:

`راه شیری شبیه بقیه کهکشان هاست، اما دارای پیچ و تاب هایی است که در پنج دهه گذشته بحث های بسیاری را بوجود آورده است.`

او در جلسه مجمع ستاره شناسان آمریکا که در روز دوشنبه برگزار شد، افزود کرد:

`واقعیت این است که کهکشان ما هر چند به ظاهر غیر متعادل و بی قرینه است، اما دارای شکل منحصر به فردی است.`

لئو بلیتز (Leo Blitz) همکار لوین، شکل ظاهری این کهکشان را با لبه حاشیه یک کلاه نمدی مقایسه می کند که در سمت شمالی اش، ستاره ها و برآمدگی های گازی در فاصله ای حدود 16,000 سال نوری، بالای قرص این کهکشان قرار دارند. ( یک سال نوری حدودا معادل 9/5 تریلیون مایل است.)

ستاره شناسان سال ها قبل اظهار کردند که به وجود یک جفت کهکشان گذری کوچک و نیز ابرهای کوچک و بزرگ کهکشانی، پی برده اند. آنها راه شیری را در یک مسیر جزر و مد مانند منحرف می کنند، دقیقا مشابه تغییرات ظاهری ایجاد شده توسط ماه بر سطح زمین.

اما این دو کهکشان کوچک وزنشان به اندازه ای نبوده که باعث چنین تغییرات محسوسی شوند، به همین دلیل ستاره شناسان آنها را دلیل موجهی برای بوجود آمدن این پیچ و تاب ها ندانستند.
تصویری از یکی از بازوهای راه شیری که از زمین قابل رویت است. این عکس در آگوست 2005 از آسمان واشنگتن تهیه شده است.
لوین معتقد است کهکشان های نامبرده در واقع در پشت این پیچ و تاب ها قرار دارند. در دهه های گذشته، ستاره شناسان نمی دانستند که هاله مربوط به `ماده سیاه` (Dark Matter) ده برابر سنگین تر از ماده ای است که کهکشان ما را احاطه کرده و ستاره ها و سیارات را تشکیل می دهد.
ستاره شناسان در این مورد که این حفره سیاه چیست اختلاف نظر داشتند، اما اکثرشان معتقد بودند که این حفره مجموعه ای است از ذرات ناشناخته که نور بسیار ضعیفی نیز تولید می کنند.

تحقیقات انجام شده توسط دو ستاره شناس دیگر بیانگر این است که کهکشان های همسایه ردی از خود در هاله احاطه کننده این حفره سیاه باقی می گذارند، مانند قایقی که اثر حرکتش روی سطح آب می ماند. نیروی جاذبه ناشی از این حرکات هم به نوبه خود پیچ و تاب های کهکشان ما را شکل می دهد. کهکشان های دیگر نیز به همین ترتیب درایجاد این بی نظمی ها موثرند.

پی بردن به اینکه چگونه کهکشان های کوچک و حفره سیاه باعث می شوند کهکشان راه شیری شکل طبیعی اش را از دست بدهد، یقینا به ستاره شناسان کمک های شایانی درجهت یافتن پاسخی مناسب برای سئوالات بنیادین زیرخواهد کرد:

چگونه این قبیل ساختارها درجهان به وجودمی آیند؟ و منشا بوجود امدن ستاره ها و سیارات چیست ؟
در این باره بخوانید ...
• راه شیری
ستاره شناسی به نام رابرت لاپتون (Robert Lupton) از دانشگاه پرینستون می گوید: `پیچ و تاب موجود در کهکشان راه شیری یک پدیده مشهور است.`
این ستاره شناس و تیم همکارش برآمدگی جدید دیگری را در کهکشان ما کشف کرده اند که باقیمانده ای است از کهکشانی کوچک، اما این توده های برآمده در فاصله ای خیلی خیلی دور قرار گرفته اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 10 خرداد 1385 [16:03 ]
  کهکشان راه شیری از سطح اقیانوس
   امتیاز: 0.00