منو
 کاربر Online
1218 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 18 اردیبهشت 1385 [21:49 ]
  مصرف متادون در ترک اعتیاد افزایش یافته است.
 

مصرف متادون در ترک اعتیاد افزایش یافته است.

نبود داروهای مختلف و متنوع برای درمان اعتیاد در کشور ، موجب استفاده زیاد پزشکان از متادون در ترک اعتیاد معتادان شده است. رئیس هیئت مدیره موسسه ارتقای سلامت ایرانیان و کارشناس اعتیاد در گفتگو با مهر در مورد راههای ترک اعتیاد معتادان افزود: درمان اعتیاد از طریق درمانهای دارویی و غیر دارویی صورت می‌گیرد و در این میان درمانهای غیر دارویی مانند شناخت رفتاری ، مصاحبه انگیزشی ، خانواده درمانی ، درمان روایتی ، شبکه‌ای و... بسیار موثرتر هستند.

دکتر شهرام نادری به استفاده از متادون در ترک اعتیاد اشاره و خاطر نشان کرد: استفاده از متادون به تنهایی نمی‌تواند در درمان اعتیاد موثر باشد و باید از درمانهای غیر دارویی نیز در کنار آن استفاده کرد. در این صورت احتمال بازگشت مجدد به اعتیاد کمتر خواهد بود. البته دوز بالای متادون وسوسه استفاده از مواد را از بین می‌برد و در درمان نگهدارنده موثر است. وی در مورد استفاده بالای متادون در ایران گفت: با توجه به اینکه بسیاری ازداروهای ترک اعتیاد در ایران موجود نیست و توزیع نیز نمی‌شود ، به همین دلیل این امر موجب استفاده زیاد از داروی متادون شده است. چنانچه داروهای دیگر مانند بوپرنورفین ، لوفکسیدین و... وارد شوند کارکرد متادون نیز کم خواهد شد.

کارشناس اعتیاد افزود: ترک اعتیاد افراد شیوه‌های درمان خاصی می‌طلبد، چنانچه تنوع دارویی و انواع مختلف دارو در اختیار پزشکان قرار گیرد در این صورت وضعیت درمان اعتیاد نیز در کشور بهبود پیدا خواهد کرد. نادری تاکید کرد: متادون داروی مناسب و خوبی در درمان اعتیاد و برای مصرف طولانی مدت بیماران تهیه شده است ، در حالی که در درمان نگهدارنده از آن استفاده می‌شود.

  امتیاز: 0.00