منو
 کاربر Online
508 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 13 اردیبهشت 1385 [10:51 ]
  ابر نارسانا
 

فرض کنید می توانستید یخچالی بخرید که فضای اشغال شده توسط آن به اندازه غول سفیدی بود که هم اکنون در منزل دارید، ولی در مقابل ، فضای ذخیره داخلی آن بسیار بزرگتر و بازده آن بیشتر بود. فرض کنید که می توانستید تمامی خانه خود را همانند یک بطری خلا، عایق کاری کنید، به این ترتیب صورت حسابهای برق مصرفی شما در رابط با تهویه هوا در تابستان و گرما دهی در زمستان کاهش چشمگیری می یافت.

اخیرا پژوهشگران ، اندازه گیریهای مربوط به `مقادیر مقاومت رسانایی` را بر روی نوع جدید از قابهای نارسا شونده در خلا به پایان رسانده اند. در این قابها از یک ماده پرکننده نوین، استفاده شده است که مقدار مقاومت رسانایی آنها شش برای بیشتر از پشم شیشه متعارف می باشد. به عبارت دیگر قابی با ضخامت 5/2 سانتیمتر می تواند به اندازه ضخامت 15 سانتیمتر پشم شیشه موجب انسداد حرارت گردد.

در ساختمان قاب، ماده پرکننده ای موسوم به ایستیل به کار رفته است که کارخانه سازنده روش تهیه آن را افشا نکرده است. ایستیل در ماده حائل نازکی همانند یک ورق فلزی پیچیده شده است. این مجموعه تا رسیدن به خلائی بالا، تخلیه می شود. لازم به ذکر است که ماده پر کننده، نوعی کف پلی استیرنی سلول باز است. سلولهای باز برخلاف سلولهای بسته در کف استیرنی سوراخهایی دارند که به تمامی گازها و هوای داخل خود امکان گریز می دهند و به این ترتیب اثر انسداد گرما توسط خلا را افزایش می دهند.

همچنین می توان این قابهای جدید را در بدنه سردخانه های سیار، ماشینهای خودکار فروش مواد غذایی مانند نوشابه و محفظه های حاوی محموله های ارسالی توسط کشتی و هواپیما نیز به کار گرفت. مواد نارسانای پیشرفته نظیر قابهای خلا می توانند موجب صرفه جویی های چشمگیری در مصرف انرژی شوند.

  امتیاز: 0.00