منو
 کاربر Online
1186 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  چهارشنبه 06 اردیبهشت 1385 [15:15 ]
  راستی سکسکه چیست؟
 

سکسکه چیست؟

سکسکه یک انقباض غیر ارادی در عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده‌ای است. اغلب اوقات سکسکه 48 ساعت بیشتر به طول نمی‌انجامد ولی در فرم مداوم ، فرد بیش از 2 روز و کمتر از 1 ماه مبتلاست و در موارد بیش از 2 ماه فرد نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد. ‌افرادی که در شب پرخوری می‌کنند و یا از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌کنند و بلع هوا حین صحبت دارند غالبا دچار سکسکه می‌شوند. تغییر ناگهانی درجه حرارت معده که متعاقب خوردن آب سرد و یا چای داغ و یا کشیدن سیگار حاصل می‌شود از علل دیگر سکسکه است.

دلائل بروز سکسکه

تحریک عصب واگ یا فرنیک توسط توده‌ای در کبد و یا آب که به دیافراگم فشار می‌آورد به صورت سکسکه تظاهر می‌کند. در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی و یا بدنبال بی‌هوشی‌ها نیز امکان بروز سکسکه وجود دارد.

درمان سکسکه

عموما سکسکه با این علت، خود به خود بهبود یافته و غالبا در افراد مضطرب و دارای استرس بالا و یا متعاقب خبر خوشایند و غم‌انگیز تظاهر می‌کند و در برخی مواقع مصرف دارو و سموم نیز علت سکسکه است. در بیماری که آیروفاژی علت سکسکه است باید از صحبت حین صرف غذا پرهیز کند غذا را به خوبی جویده و با استرس و اضطراب صرف نکند. درمان سکسکه با علت رفلاکس، مصرف حجم کم غذا و پرهیز از خوابیدن پس از خوردن غذاست. غذای پرچرب، نوشابه‌های گازدار، پیاز خام، مرکبات و حتی استعمال سیگار سبب تشدید رفلاکس معده می‌شود.

سر دسته داروهای مؤثر در درمان سکسکه «کلروپرومازین» است. ولی «لارگاکسیتل» ، «هالوپریدول» نیز به عنوان شل کننده عضلات استفاده می‌شود و داروی بکلوفن داروی بسیار مؤثر برای درمان سکسه‌های شدید است و در صورت عدم موثر بودن درمان دارویی متخصصان بی‌هوشی عصب فرنیک را بلوکه می‌کنند. دیگر اقدامات مؤثر در درمان سکسکه را نفس کشیدن در کیسه، گذاشتن یک تکه یخ روی زبان، کشش زبان، گذاشتن لیمو روی زبان و یا ایجاد حالت شوق زیاد و ترساندن دانست.

  امتیاز: 0.00