منو
 کاربر Online
945 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline عباس-شفیعی 1 ستاره ها ارسال ها: 28   در :  چهارشنبه 06 اردیبهشت 1385 [14:16 ]
  سوال در باره مصرف برق آهنربای الکتریکی
 

دوستان یک آهنربای الکتریکی که بتواند یک وزنه یک کیلیویی را بلند کند چقدر در یک شبانه روز برق مصرف میکند؟
و اصلا برق مصرفی آن چرا است؟
چون ما مصرف کننده ای نداریم چرا برق مصرف میشود؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 07 اردیبهشت 1385 [06:41 ]
  پاسخ به آهنربای الکتریکی
 

آقای عباس شفیعی این بستگی به آهنربای مغناطیسی شما دارد شما میتوانید با طراحی سیم پیچ از نظر ضحامت و تعداد دور ها و البته با توجه به تلفات ادی و هیستریسس آنرا برای نیروی برق کم طراحی کنید. فرمودید مصرف کننده نداریم چرا نداریم پس وزنهء یک کیلویی را که زمین دارد به طرف پایین میکشد مصرف نیست ؟ سیم پیچی که آن میدان مغناطیسی را تولید کند تا وزنه بتواند به آن بچسبد خودش کار الکتریکی است .

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 09 اردیبهشت 1385 [06:27 ]
  از یک رله استفاده کنید
 

دارا

برای درک درست راوبط آهنربای الکتریکی یک رله با اندازهء متوسط را باز کنید و با قرار دادن یک مهره آهنی در زیر آن و اضافه کردن مهره ها چگونگی عمل را تجربه کنید . اگر نیروی زیاد لازم داشته باشید و میدان مغناطیسی سیم پیچ به اندازه کافی قوی نباشد وزنه را نمیتواند نگه دارد . اگر سیم پیچ بزرگ باشد و وزنه به مدت طولانی از آن آویزان باشد باید دقت کنید که سیم پیچ به آندازه ای داغ نشود که روکش آن پوسته پوسته شده و در نتیجه اتصال کوتاه بکند . وقتی سیم پیچ طراحی شد باید میزان حد وزنه را در روی آن نشان داد تا اگر از آن در بندر و اسکله بار گیری برای مثال استفاده میشود زندگی کسی را بخطر نیندازد. درجه حرارت مقاومت جرارتی روکش سیم پیچ را میتوانید از دیتا شیت ها بدست بیاورید برخی از آنها حدود 120 درجه سانتی گراد است اما با این درجه حرارت به مدت طولانی زیاد دوام نمیاورد.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 10 اردیبهشت 1385 [16:22 ]
  پاسخ به مصرف برق سیم پیچ
 


چرا آهنربا برق مصرف کند؟ما فقط سیم را از سر باطی میگیریم و دور یک میله میپیچیم و دوباره سیم را به انتهای باطری باز میگردانیم
ما یک مدار بسته داریم و برق ما به هیچ کجا نمیرود و دوباره به باطری باز میگردد
فقط مصرف مقاومت سیم است
چه وزنه باشد و چه نباشد ما مصرفی نداریم
فقط مقاومت
قبول دارید؟


دارا

نخیر متاسفانه با توضیح شما موافق نیستم ، مثل اینست که شما بگویید اگر من یک سکه ده ریالی را به دو سر یک باطری نه ولتی وصل کنم برق مصرف نمیکند، که این درست نیست ، نه تنها برق مصرف میکند بلکه تا حدی برق مصرف میکند که باطری در مدت چند ثانیه میتواند کاملا تخلیه شود و اگر باطری نیکل کادمیم بود حتی منفجر شود و یا سکه شما را به سر باطری خود بخود لحیم کند ! redface . چرا ؟ برای اینکه سطح انرژی الکترونی که از قطب منفی بیرون میاید همانی نیست که به قطب مثبت وارد میشود . و بنا به فرضیه شما در تبدیل انرژی ها به یکدیگر انرژی از دست میدهید و کار آیی انرژی ها در تبدیل به یکدیگر صد در صد نیست ، روی این اصل است که وقتی شما بنزین میسوزانید تا انرژی مکانیکی تولید کنید و ماشینتان را به حرکت در آورید هشتاد در صد انرژی تلف میشود و فقط بیست در صد بنزین شما به انرژی مکانیکی تبدیل میشود و مقدار زیادی از آن به شکل انرژی حرارتی تلف میشود . امیدوارم که اینها مسئله را روشن کرده باشد و اگر باز پرسشی داشتید مطرح کنید .

  امتیاز: 0.00