منو
 کاربر Online
974 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 06 اردیبهشت 1385 [05:49 ]
  رنگین کمان (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:مهدی محمدزاده
می خواستم بدونم چرا رنگین کمانها بصورت منحنی تشکیل می شوند لطفا به طور کامل توضیح دهید
ایمیل من:mahdiyektays

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 15 اسفند 1383 [03:25 ]
  رنگین کمان
 

چرا رنگین کمان قوسی است؟


  امتیاز: 11.20    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 23 اسفند 1383 [09:30 ]
  کمان رنگین
 

سلام
لطغا در مورد رنگین کمان معکوسی که هفته پیش در امریکا دیده شد توضیح بدهید.(علت)

  امتیاز: 0.20    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 28 آبان 1384 [15:51 ]
  آنطرف رنگین کمان کجاست؟
 


وقتی در طول بارندگی فقط یک رنگین کمان می بینیم در واقع چند رنگین کمان وجود دارد؟ پاسخ این سؤال آنطور که فکر می کنید ساده نیست! وقتی نور وارد یک قطره آب می شود، در داخل قطره بازتاب کرده، و آنچه به چشم ما باز می تابد رنگین کمان را تشکیل میدهد. هر قطره باران ، نوری را که واردش میشود در تمام جهات ممکن بازتابانده و می شکند.


اولین بار که نور با قطره برخورد میکند، یک پرتو کسری از آن نور بازتاب میکند و و بقیة آن در طول قطره حرکت میکنند تا به پشت قطره از سمت داخل برخورد کنند. دوباره ، مقداری از نور شکت خورده و مقداری بازتاب میکند. در هر برخورد با سطح داخلی قطره ، مقداری از نور باز می تابد و در قطره میماند، و باقیماندة آن خارج میشود. بنابراین پرتوهای نور میتوانند بعد از یک ، دو ، سه بازتاب داخلی یا بیشتر از قطره خارج شوند.

وقتی شما دو رنگین کمان می بینید، اولین یا اصلی ترین کمان در زاویة 42 درجه ، با نور قرمز در بیرون و نور بنفش در داخل بطور واضح دیده میشود. کمان دوم همیشه کم‌رنگ تر بوده و بواسطة بازتاب دوم با رنگهای معکوس (بنفش در بیرون و قرمز در درون) در زاویة 51 تشکیل می شود.

اسحاق نیوتن یک معادله ریاضی برحسب اندازه زاویة رنگین کمانها بعد از بازتاب N اُمِ داخل قطره بدست آورد. او معتقد بود که در بازتاب سوم نور کافی وجود ندارد که در واقع شخص آنرا ببیند، از اینرو هرگز مسئله را برای 3=N حل نکرد. ادموند هالی ، بعد از نامگذاری ستارة دنباله‌دار هالی ، محاسبات را بر دوش گرفت و کشف کرد که سومین رنگین کمان در زاویة 40 درجه و 20 ثانیه تشکیل میشود، و شگفت زده شد. این رنگین کمان نبایستی در مقابل خورشید تشکیل شود بلکه دور تا دور خورشید تشکیل میشود! دو هزار سال بود که بشر به اشتباه در طرف دیگر آسمان در جستجوی این کمان بود.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 08 اردیبهشت 1385 [07:07 ]
  این نامه حذف شده است توسط مجید آقاپور[مدیر انحمن] در[19/12/1385|15:16]
   امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 18 تیر 1385 [15:23 ]
  کمان رنگین کمان
 

بر خلاف نام این پدیده ، رنگین کمان در واقع یک دایره کامل از رنگهای مختلف است ولی قسمتهایی از این دایره توسط زمین دور از دید ما قرار می گیرند. اگر شما از هواپیما نظاره گر این پدیده باشید، می توانید تمام دایره رنگی را ببینید.

رنه دکارت فیلسوف و ریاضیدان فرانسوی در قرن 17 اولین کسی بود که در مورد این پدیده طبیعی دست به مطالعه و تحقیق زد. او با استفاده از یک گوی شیشه ای پرا از آب ، توضیح داد که یک قطره باران چگونه پرتوهای نور را شکسته و از هم جدا می سازد.

همچنین او 42 درجع انحراف مسیر پرتوهای نور از مسیر اولیه خود را نیز محاسبه کرد. (امروزه می دانیم که مقدار دقیق این زاویه به طول موج و در نتیجه به رنگ نور بستگی دارد). حال سوال این است که چرا ما ستونهای رنگی را در آسمان مشاهده نمی کنیم؟ در پاسخ باید گفت که چشم ما قادر است تنها شعاعهای نور گذرنده از قطراتی را مشاهده کند که پرتو خروجی و 42 درجه خم شده آنها مستقیما وارد چشم شود. تمامی نورهای هم رنگی که این خاصیت را دارند، روی یک دایره قرار می گیرد. دایره ای که ما بخشی از آن را از روی سطح زمین می بینیم و آن را رنگین کمان می خوانیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 07 آذر 1385 [10:27 ]
  چرا رنگین کمان قوسی شکل است؟ (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:

مهری حاجی آقا پور

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 اسفند 1385 [09:35 ]
  سوال (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:
حنانه کنعانی
سلام:
من دنبال این سوال هستم که چرا رنگین کمان را به صورت کمان می بینیم ....
ممنون می شم اگه جواب سوالم رو بدید .
با تشکر ،
خدانگهدار.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 19 اسفند 1385 [10:50 ]
  پاسخ به: کمان رنگین کمان
 

سلام

خانم کنعانی به پرسش شما قبلا پاسخ داده شده که با پست شما ادغام شدند.

برای رؤیت کلیه پاسخها بر روی علامت پوشه زرد رنگ زیر پستها کلیک کنید.

باز هم سوالی داشتید مطرح کنید.

  امتیاز: 0.00