منو
 کاربر Online
630 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 02 اردیبهشت 1385 [07:53 ]
  فعالیت بدنی مهمترین راه درمان بیماریهای مزمن
 

انجام فعالیتهای بدنی برای بسیاری از بیماریهای مزمن به عنوان یک پادزهر محسوب می‌شود و پزشکان این توصیه را به عنوان جزیی از ویزیت درمانی به بیماران خود گوشزد می‌کنند.

`دکتر مهرزاد خلیلیان` رییس فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گفت : انجام انواع فعالیتهای بدنی و ورزشها به عنوان عامل افزایش‌دهنده سلامت در سراسر جهان پذیرفته شده است.

وی دلیل این امر را واکنشهای فراوان میان فعالیتهای بدنی و پارامترهای فیزیولوژیکی مختلف دانست و اظهار داشت: این موضوع سبب تغییر در ارگانسیم فعال ، افزایش سلامت ، بهبود توانایی و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون نتایج مطالعات اپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی) بی‌شماری در مورد ارتباط تغییرات ، بروز ، شیوع ، میزان عوارض و میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی ، بیماریهای متابولیک مانند دیابت نوع دوم ، افزایش کلسترول خون ،بیماریهای مرتبط با چاقی ، پوکی استخوان ، کمر درد، سرطان کولون (روده بزرگ) و سینه ، افسردگی و موارد دیگر با سبک زندگی پرتحرک ، فعالیت منظم بدنی و ورزشهای اوقات فراغت منتشر شده است.

دکتر خلیلیان در مورد نتایج این یافته‌ها ، افزود: یافته‌های این مطالعات نشان می‌دهد که انجام منظم فعالیتهای بدنی و ورزشی می‌تواند میزان عوارض و مرگ و میر ناشی از بیماریهای مزمن را تا حدود ‪ ۵۰‬درصد کاهش دهد.

وی اضافه کرد: در تحقیقات بیولوژی مولکولی نیز حوادث زیادی دیده می‌شود که مربوط به پاسخ ژنها به تغییر محیطی است به گونه‌ای که واکنش میان عوامل محیطی مانند عدم فعالیت بدنی به بروز `فنوتیپ` بیماریهای مزمن منجر می‌شود.

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00