منو
 کاربر Online
1030 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 31 فروردین 1385 [03:01 ]
  آیا در تاریخ ما ، زنان هم بوده اند ؟؟
 

واقعا چقدر در تاریخ ما ، زنان نقش داشته اند و تا کجا به اجبار کشانده شده اند ؟؟

آیا نباید از این لحاظ تاریخ خودمان را دوباره و دقیق تر بررسی کنیم ؟؟

حکیمه موسوی از اهواز

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فاطمه سیارپور 3 ستاره ها ارسال ها: 704   در :  پنج شنبه 31 فروردین 1385 [11:35 ]
  روایت زنانه از تاریخ
 

سلام
به نظر من اگر روایت تاریخ از زبان زنان باز سازی شود
کولاک می کند.
در این بخش هم کمتر پیش آمده است که حرفی از زنان آورده شود.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline شیرین حسینی 2 ستاره ها ارسال ها: 28   در :  سه شنبه 09 خرداد 1385 [05:26 ]
  اولین زنی که جواز انحصار تولید کالا را بدست آورد
 

`امیرکبیر`، در راه ترقی صنعت ملی از پشتیبانی، تشویق و مساعدت به اهل فن و هنر هیچ دریغ نورزید. هنرمندان و صنعتکاران ایران نیز به این دعوت پاسخی نیکو دادند و به تولید کالای مرغوب ملی و رقابت با امتعه فرنگی مبادرت کردند. از جمله این هنرمندان، `خورشید خانم` زنی تهرانی بود که نمونه ای از زردوزی به کار رفته در لباس نظامیان را که تا آنزمان از اتریش و عثمانی وارد میشد، ساخت.

امیر از زن هنرمند را تشویق کرده، فرمان داد شاگردان متعدد بگیرد و تا پنج سال نیز زردوزی لباس نظامی در انحصار او باشد. بدین قرار `خورشید خانم` نخستین زن تهرانی بود که در ترقی تولیدات ملی به رقابت با کالای فرنگی پرداخت و در این مهم توفیق یافت. خبر این واقعه در روزنامه `وقایع اتفاقیه` به چاپ رسید. متن خبر به نقل از شماره دوم آن روزنامه مورخ جمعه یازدهم ربیع الثانی 1267 هـ.ق. بدین قرار است:

«ضعیفه تهرانی زردوزی دوره ملبوس صاحب منصب نظامی را به قاعده روم دوخته و در کمال خوبی بعمل آورد که درین هفته به نظر اولیای دولت علیه رساند. به طوریست که مطلقاً با کار اسلامبولی امتیاز داده نمی شود. اولیای دولت علیه حکومت فرمودند که شاگرد بسیار نگاهدارد و تا مدت پنج سال احدی در عمل او شراکت ننماید.»

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد احمدی خرم آبادی 1 ستاره ها ارسال ها: 2   در :  دوشنبه 15 خرداد 1385 [10:03 ]
  زن در تاریخ
 

ارتباط با عناوین نزدیک به یکدیگر

زن در تاریخ ایران:

از اولین سلسله‌ی تاریخی در ایران تا آخرین آنها، یعنی از حکومت مادها تا پهلوی، جز مواردی نادر، کمتر نشانی از نقش رسمی زنان در تصدی حکومت‌ها و یا در دست داشتن مناصب حساس دیده می‌شود.

اما در برابر در بسیاری از موارد شاهد دخالت زنان در موارد و مقاطع حساسی از تاریخ سرزمینمان بوده‌ایم که در برخی موارد زنان با ایفای نقشی مثبت خدمتی را به ثبت رسانده و در بیشتر موارد با توطئه‌هایی کمر به نابودی خدمتگزاران میهن بسته‌اند.

در رابطه با بررسی نقش زنان در تاریخ کشورمان باید ابتدا به این نکته توجه کنیم که

چون در عمل امکان رسیدن زنان به پادشاهی و یا مناصب حساس کشور وجود نداشته، طبیعی است که آنان برای ایفای نقش در صحنه‌ی اجتماع و سیاست، چاره‌ای جز وارد شدن به باندها و دسته‌های پشت پرده نداشته‌اند

و به اجبار، عملی شدن طرح‌ها و نقشه‌های خود را توسط مردانی پیاده می‌کرده‌اند که با توطئه و نیرنگ آنان را به تبعیت از خود واداشته‌ بودند.

اگر از حکومت‌های ایران باستان و پادشاهی کم دوام زنانی چون:

پوران و آذرمیدخت، دختران خسرو پرویز ساسانی بگذریم. ـ که البته آنان هم به نظر استاد زرین کوب بازیچه‌هایی بودند که از پشت صحنه توسط موبدان و نجبا هدایت می‌شدند.

ـ در تاریخ ایران از نقش مثبت زنان در تحولات تاریخی به طور انفرادی کمتر اثری دیده می‌شود. و نام زنانی چون: پروشات ـ همسر داریوش دوم و مادر اردشیر دوم هخامنشی ـ در تاریخ همراه با توطئه و دسیسه برده می‌شود.

وضعیت حضور زنان در تاریخ ایران تا دوره‌ی معاصر کم و بیش به همین شکل بوده است.

به عنوان مثال از زنان درباری که در مقابله با صلاح مملکت می‌کوشید،

می‌توان از مهد علیا ـ مادر ناصرالدین شاه ـ نام برد که گفته می‌شود توطئه و تحریکات او در برکناری و قتل امیر کبیر بسیار مؤثر بوده است.

و نیز طاهره ـ ملقب به قره العین ـ از زنانی است که با گرویدن به باب ـ و آنطور که گفته می‌شود با کشف حجاب ـ سر و صدای بسیاری برپا کرد.

اما با این وجود باز هم در تاریخ معاصر و به ویژه در دوره‌ی سلطنت قاجاریه، از شخصیت‌های قوی و مؤثر در میان زنان، اثری زیادی به چشم نمی‌خورد.

ولی به عکس زنان به عنوان یک گروه یا قشر اجتماعی، اثرات غیر قابل انکاری در قیامها و انقلاب‌های این دوره داشته‌اند.

چه کسی می‌تواند نقش مؤثر زنان را در انقلاب مشروطه و پیش از‌ آن، قیام تنباکو ... انکار کند؟

قیام تنباکو حتی زنان درباری را که چه از نظر منافع مادی و چه از نظر دور بودن از جو عمومی جامعه، توقعی از آنان در همراهی نهضت نبوده است، به همراهی با توده‌ی مردم کشاند.

و زنان حرمسرای ناصرالدین شاه با پیروی از حکم تحریم میرزای شیرازی قلیان‌ها را از دربار جمع کرده ـ حتی شکستند ـ و مانع از استعمال آن شدند

و انیس الدوله ـ ملکه