منو
 کاربر Online
1382 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline آزاده پورمحمدی 1 ستاره ها ارسال ها: 19   در :  جمعه 25 فروردین 1385 [07:02 ]
  سلامتی و توت فرنگی
 

توت فرنگی

گیاهی است با نام علمی ‌FRAGARIA VESCA از خانواده گل سرخ ROSACACEAE که دو نوع ساقه راست و خوابیده دارد‌. گل‌های آن منظم و به رنگ سفید می‌باشد‌. قسمت مورد استفاده خوراکی توت فرنگی در حقیقت نهنج گل آن است که به تدریج بزرگ شده و به اصطلاح به عنوان میوه توت فرنگی معروف است‌. توت فرنگی به حالت خودرو در بعضی نواحی شمالی ایران وجود دارد و بعضی اوقات به دلیل خوش طعمی‌، میوه آن را به طور مصنوعی پرورش می‌دهند‌. از دیرباز همه قسمت‌های این گیاه مصرف دارویی داشته است و از برگ و ریشه آن که حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای تانن است به عنوان ضد اسهال و ادرارآور استفاده می‌شده است‌.

قسمت خوراکی آن دارای ویتامین‌های ای، ب و ث بوده و از نظر ویتامین ث غنی است‌. همچنین دارای املاح کلسیم، آهن و فسفر می‌باشد‌. از مواد مؤثر مهم آن می‌توان تانن، موسیلاژ، قندهای مختلف، سالیسیلات‌ها و به خصوص اسیدهای میوه را نام برد.

مصرف این میوه علاوه بر وجود انواع ویتامین، املاح و آب که هر کدام اثرات خود را بر بدن اعمال می‌کنند، دارای خاصیت تقویت کننده، ملین و خنک کننده نیز می‌باشد‌. نکته مهمی‌که در مورد توت فرنگی باید درنظر داشت این است که اولا به علت تماس میوه‌ها بر روی زمین و خاک و کود ممکن است آلوده شود که باید آنرا شسته و سپس مصرف کرد. ثانیا بعضی از افراد نسبت به آن حساسیت دارند و ممکن است این حساسیت بصورت استفراغ و یا ناراحتی‌های جلدی بروز کند‌. همچنین در افرادی که دارای ناراحتی‌های پوستی می‌باشند ممکن است آنها را تشدید کند که باید این نکته مورد توجه قرارگیرد.

توت فرنگی به دلیل داشتن اسیدهای میوه یکی از مهمترین گیاهانی است که در زمره مسایل آرایشی کاربرد دارد و از قدیم به این منظور استفاده می‌شده است‌. برای توجیه این اثرات بهتر است ابتدا خلاصه‌ای درباره اسید‌های میوه شرح داده شود تا علت این استفاده به طور علمی‌روشن گردد.

از هزاران سال پیش خانم‌ها از عصاره برخی میوه‌ها جهت شادابی پوست خود استفاده می‌کردند‌. برای مثال از باقی مانده‌های خمیری لبه خمره‌های شراب که از میوه‌ها تهیه می‌شده است، به این منظور استفاده می‌کردند‌. تحقیقات سال‌های اخیر نشان داده است میوه‌ها حاوی اسید‌هایی به نام اسید میوه یا آلفا هیدروکسی اسید می‌باشند که به اختصار به صورت AHA گفته می‌شوند‌. این اسید‌ها قادر هستند که لایه‌های شاخی و سفت روی پوست و به خصوص صورت را حل کنند و ضمن شاداب و با طراوت کردن پوست، موادی از جمله اسانس همین میو‌ه‌ها می‌توانند بهتر جذب پوست شده و باعث تحریک گردش خون و یا تحریک تولید سلول‌های جوان شده و با یک سلسله اثرات باعث طراوت و تازگی پوست شوند‌. البته با توجه به این که این اسید‌ها دارای خاصیت ضعیف اسیدی می‌باشند،. دارای اثرات بطنی بوده و برای این منظور باید سالیان متمادی از آنها استفاده کرد.

این موضوع باعث جلب همگان به اثرات این اسیدها شده بطوریکه در سال ‌های اخیر کارخانجات، دست به تهیه آنها زده و از آنها کرم،‌ لوسیون و فرآورده‌هایی به عنوان ضد چروک تهیه و به بازار عرضه کرده‌اند‌. تفاوت این محصولات با میو‌ه‌های طبیعی در این است که غلظت این اسید‌ها در محصولات صنعتی بسیار بالاتر از میوه‌‌ها بوده بنابراین دارای اثرات سریع و قوی هستند، ولی در عوض استفاده زیاد و ممتد آنها خالی از اثرات جانبی نمی‌باشد. افرادی که بخواهند از اثرات سوء این گونه محصولات در امان بمانند می‌توانند از ماسک بعضی میوه‌ها و از جمله توت فرنگی استفاده کنند، به شرط اینکه صبر و حوصله کافی داشته باشند. چون اثر میوه‌ها ی طبیعی به مراتب کمتر از محصولات شیمیایی بوده ولی در عوض عوارض جانبی آنها را به همراه ندارند.

برای استفاده از ماسک توت فرنگی می‌توان 5 تا 10 عدد توت فرنگی تازه را پس از شستشوی کامل له کرده و پس از استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، آن را روی صورت به مدت 20 دقیقه قرار داد و سپس صورت را با آب تمیز کرد‌. این کار را می‌توان در فصل توت فرنگی یک روز در میان یا دو روز در میان انجام داد. (البته با توجه به خوراکی بودن میوه می‌توان هر روز این عمل را تکرار کرد فقط باید قبل از شروع از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان یافت) برای اطمینان از عدم حساسیت می‌توان با قرار دادن له شده میوه بر روی قسمت کوچکی از پوست سمت داخلی بازو و تامل تا 24 ساعت آزمایش کرد. توت فرنگی علاوه بر داشتن اسید‌های گیاهی دارای اسانس خوش بویی است که می‌تواند وقتی به صورت ماسک مصرف شود‌، جذب پوست شده و به اثرات اسید‌های میوه موجود در آن کمک کند‌. همچنین این ماسک می‌تواند به عنوان یک ضد آفتاب متوسط در زمانی که آفتاب سوختگی رخ داده است عمل کند‌. در بعضی از منابع، خاصیت از بین بردن لک‌های ریز کوچک پوست را برای این ماسک قایل شد‌ه‌اند که هر فرد می‌تواند این موضوع را شخصا مورد آزمایش قرار دهد

  امتیاز: 0.00