منو
 کاربر Online
1299 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 15 فروردین 1385 [05:08 ]
  یبوست در کودکان
 

یبوست در کودکان

این مشکل در دختران کمی شایع‌تر از پسران است. احتمال دخالت ژنتیک در یبوست داده می‌شود و بروز آن در بستگان نزدیک بیشتر است که این استعداد احتمالا خود را به صورت افزایش جذب آب از کولون خود را نشان می‌دهد. یک فاکتور دخیل در یبوست و شدت آن سرعتی است که کودک مستعد با آن سرعت به احساس دفعی پاسخ می‌دهد و نقص پاسخ‌دهی در اثر ترس از نشستن روی توالت بیگانه ، وجود یک شقاق دردناک در مقعد تشدید می‌شود. یبوست به صورت دفع مدفوع سفت و خشک و یا با فواصل طولانی بروز می‌کند. علائم عمومی دیگر شامل درد شکم ، ناراحتی یا بی‌علاقگی ، احساس لرز و سردرد و دفع مدفوع سفت با درد و خونریزی هستند.

علل

بیماریهای روده‌ای ، داروهایی مثل ضدافسردگیها و داروهای شیمی درمانی ، کم نوشیدن آب ، کم کاری تیروئید ، کمبود کلسیم و پتاسیم ، اختلالات عصبی عضلانی از علل شایع یبوست هستند.

درمان

در یبوست باید بررسی صورت بگیرد که مشکل جسمی است یا روانی و برحسب آن درمان صورت بگیرد ولی درمان کلی عبارت از : مصرف آب و مایعات و آب میوه در روز ، استفاده از آب آلو و آب انجیر ، افزایش فیبر غذایی مثل سالاد و میوه و سبزیجات با کمی روغن زیتون در کودکان بزرگتر ، استفاده از داروهایی مثل لاکتولوز یا عصاره مالت و درصورت احتباس مدفوع.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  پنج شنبه 14 اردیبهشت 1385 [11:11 ]
  بی حوصلگی علت اصلی یبوست بچه هاست.
 

بی حوصلگی علت اصلی یبوست بچه هاست.

شایعترین علت یبوست در کودکان خودداری ارادی است. در اکثر موارد بی حوصلگی در نشستن در دستشویی و بازیگوشی کودکان باعث یبوست در آنها می شود در این حالت روده شان قبل از اینکه آماده دفع شود و یا وسط دفع کودک بلند می شود.و این باعث خشک شدن مدفوع شده و دفعه بعد اجابت مزاج همراه با درد خواهد بود و ترس از درد حین اجابت مزاج باعث یبوست بیشتر میشود و به این ترتیب سیکل معیوب ایجاد می شود و روز به روز بدتر می شود.

بهترین کار در این موارد همراهی کودک توسط والدین در دستشویی و سرگرم کردن وی در آنجا و تشویق برای دفع می باشد. در موارد مقاوم ،برای شل کردن مدفوع ، روغن زیتون یک قاشق بعد از غذا و سبزی یا سالاد حتما همراه با آب فراوان (مصرف مواد فیبردار بدون مصرف آب همراه آن یبوست را بدتر هم میکند.) خیلی کمک کننده خواهد بود.

  امتیاز: 0.00