منو
 کاربر Online
737 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  شنبه 12 فروردین 1385 [19:41 ]
  غول آسمان
 

غول آسمان

با سلام

یکی از ستارگان نسبتا روشن آسمان ، ستاره‌ای است به نام "الغول" ، این ستاره مدتها نظر اخترشناسان را به خود جلب کرده بود که تغییراتی در میزان درخشندگی آن مشاهده می‌شد.

این تغییر شگفت‌انگیر بیش از صد سال افکار منجمان را به خود مشغول ساخته بود تا اینکه پس از دقت و تحقیق ، به این نکته پی بردند که کاهش و افزایش درخشندگی آن دارای نظم و حساب معینی است.روشنایی آن آرام آرام روبه کاهش می‌رود ، پس از 5 ساعت این کاهش به حد نهایی خود می‌رسد و بعد دوباره نور آن رو به افزایش می‌گذارد و در طول 5 ساعت به درخشش اصلی خود می‌رسد.

تا اینکه "فوگل " در سال 1890 ثابت کرد که "الغول" از ستارگان جفت است : یعنی دارای همزادی است که در مدت 68 ساعت و 49 دقیقه کامل به گرد آن می‌گردد.

این قمر هنگامی که به مقابل الغول نزدیک می‌شود نور آن رو به کاهش می‌رود و هنگامی که از مقابل آن می‌گذرد کاهش به حد نهایی خود می‌رسد و هنگامی که از مقابل آن می‌گذرد ستاره " الغول " رو به روشنایی اصلی خود می‌رود.
ستاره الغول خود خورشید بزرگی است که 3 برابر خورشید ما حجم دارد.

  امتیاز: 0.00