منو
 کاربر Online
1485 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فلاحیان 3 ستاره ها ارسال ها: 93   در :  دوشنبه 07 فروردین 1385 [12:14 ]
  طب سنتی
 درباره طب سنتی


به عقیده حکما عالم وجود مرکب از چهارعنصر آب هوا خاک وآتش میباشد این عناصر که کاملا ضد یکدیگرندبا اراده الهی جمع شده و موجودی از موجودات عالم رابه وجود میآورند پایداری مزاج آن موجود مربوط به تعادل ترکیبی این عنصرها است و اگراختلالی درمزاج ایجاد شود بیماری بروز میکند

درطب سنتی اصل برتعیین مزاج بیمار استوار است وبراساس طبایع و اخلاط چهار گانه دموی و صفراوی و سوداوی و بلغمی طبقه بندی می گردد درمانهاشامل گیاه درمانی ومالش و فشار به نقاط ومسیرهای عصبی تمهیدات ویژه بیماران براساس خصوصیت آنهاست دراین بیماران وبه کمک ابزاردرمانی مثل گیاه ویا فرآورده های آن که خودصاحب مزاج ودرجات درکیفیت وکمیت مواد موثر میباشدتعادل در مزاجهای مذکور حاصل می آید.مزاج عبارتست از ابزاروملزومات مسیری است مسیرهای چهارگانه تعادل که بنا برسن وفرهنگ وموقعیت جغرافیایی از تاثیرات متقابل آنها با محدودیت های ذاتی و موروثی شخص حاصل آمده ساختار ویژه ای پدید می آورد که اجزای آن با هم در تعادلندودر هر مزاجی یکی از ارکان چهار گانه فرمانروا وحاکم است و سه تای دیگر فرمانبر.

گیاه درمانی


گیاهان موجودات زنده اند پرورده و مخلوق درگاه احدیتند جان دارند و تسبیح حق می گویند ونشانه و آیت الهی اند از طبیعت بوده با ذات ماانسانها عجین هستند. مزاج دارند خاصیت دارند وشفابخشند.

ما انسانها دراصل وباتوجه به سابقه دیرین تاریخی(وشکل وطراحی دندانها یمان)گیاهخوار بوده ایم وبعدها خوی گوشتخواری خواسته یا ناخواسته بر ما مستولی شده است گیاه بنیان غذای ما وبهداشت ماست گیاهان مواد موثره ای دارند که در مواجه با هم تقویت یا تضعیف میشوند وتواناییهای متعدد اما مسکوت خویش راحرکت وجوشش میبخشند

گیاهان میتوانند عروق ما را گشاد کنند چربیها را ذوب کنند وبه قند مبدل نمایند. فیلترهای بدن مثلا در کلیه ها راباز کنند هورمون طبیعی به بدن برسانند عملکرد تیروئید –کبد-قلب-مغز- بیضه ها- تخمدان ها- معده- ریه- پانکراس-طحال و مغز استخوان را دگرگون نمایندوریشه های بسیاری از داروهای حتی شیمیایی معمولی و مورد مصرف مارا تامین نمایند .

حجامت


حجامت در واقع اعمال یک استرس فوری است به سیستم ساکن دفاع عمومی بدن تاآن رابرعلیه کلیه عوامل درونی وبیرونی هشیار وفعال نماید.حجامت باتوجه به روش مورد انجام ومحلی که انجام می گیرد میتواند چون نیشترزدن؛ عوامل عفونی –درد آور ومخرب راازبدن خارج نمایدحجامت درزیرگردن وجایگاه معین میان دو کتف قادر است عوامل اصلی لخته شدن خون وفاکتور های انعقادی عامل در سکته های مغزی وقلبی رااز سیستم خارج نماید زیراخون پراکسیژن خارج شده از ریه ها در اثر حالت تلمبه ای قلب وریه ها که شبیه یک آکاردئون ایجاد فشار منفی در قفسه سینه میکند وعمل مکش ودمش (دمیدن) راسامان می بخشد ؛ خون حاوی قطرات ریز چربی ولخته های مستعد کوچکی راکه میل به هم پیوستگی در آنها زیاد است را به عضلات پشت(نزدیکترین مسیر عروقی)پمپ مینماید و حجامت در محل مذکور آنها را به دام انداخته از بدن خارج می نماید زیرا عوامل تشکیل لخته های مخاطره آمیز از این گلوگاه بسوی سایر نقاط بدن روانه میشود و حجامت آنجا را پاک میکند.
حجامت با خارج کردن ذران چربی که در فرآیند اکسیژنه شدن خون همچنان درمویرگهایعضلات پشت تنه گیر کرده وپشت سر هم صف کشیده اند و انتقال کند وتدریجی آنها به عروق گشادتر ومسیرهای بازتر میتواند به رسوب وایجاد سده(انسداد عروق مثلا CAD یا آمبولی)مخاطره آمیز پایان دهد و با ایجاد تله های گشاد عروقی در موضع (بدلیل بادکشهای ناحیه واطراف آن)وایجاد فشار منفی وحالت مکنده دراین تله ها مدتها این ذرات چربی رااز جریان عادی خویش باز دارد .

- حجامت خارج کننده صفراست وآرامش رابه انسان ارزانی می دارد.

- حجامت یک شوک عصبی موثر دربیماران روحی روانی وافسرده است و آغاز چالش های روانی را به بیمار القاء می کند

- حجامت کاهش دهنده فشار خون است وبمقدار زیادی از استعداد سکته های آنی دربیماران می کاهد(مثل خونریزی از بینی در بیماران فشارخونی).

- حجامت فاکتورهای آلرژی(عوامل حساسیت زای)درونی وبیرونی کسانی را که کهیر دارند یا کم کاری کبد داشته وبه حساسیت های متعددی گرفتارند را از مسیر مخرب وآزار دهنده بیمار به مسیری فرعی منحرف مینماید وایمنی شخص را تجهیز می کند و فرصت سامان دهی به سیستم دفاعی می بخشد.

- حجامت درترک اعتیاد موثر بوده هشدارهای خودباوری واعتماد به نفس را که اولین ومهمترین فاکتور در ترک اعتیاد تلقی می شود صادر مینماید وسموم خون را تخلیه می کند.

- حجامت بلغم وسودای پخته شده را که قبلا سست وقابل انتقال شده است همچون صفرا میمکد واز غلظت وحدت آنها می کاهد.

- حجامت باز کننده انسدادهایی است که به آمنوره زنان انجامیده وبا باز کردن مسیرهای عروقی؛ انتقال موضعی مواد مالیدنی مثل کرمها و لوسیونهاوپمادهارا ازیک سو روی پوست وانتقال خونی مواد دارویی- خوراکی راازدرون از-سوی دیگر- تسهیل میکند.

- حجامت به سرعت تیرگی دیدرا در بیماران دیابتی و فشارخونی کاهش می دهد وبا آثار شفابخش متعددش در بیماران با تیرگی شعور مقدمات هشیاری را فراهم مینماید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دکتر جون 1 ستاره ها ارسال ها: 2   در :  دوشنبه 07 فروردین 1385 [22:50 ]
  ذکر رفرانس
 

لطفا در صورت امکان منبع مطالب خود را بیان فرمایید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 01 آذر 1385 [10:01 ]
  طب سنتی
 

شماری از پزشکان ایرانی که برای بررسی وضعیت تحصیلی دانشجویان اعزامی ایران جهت آموزش طب سنتی چین در پکن بسر می‌برند، لزوم سرمایه‌گذاری در عرصه طب سنتی کشور را ضروری دانستند. این پزشکان در میزگردی که به ابتکار خبرگزاری جمهوری اسلامی در پکن برگزار شد، گفتند که طب غربی پاسخگوی همه بیماری‌ها نیست.

در این نشست دکتر `عبدالله بهرامی` دبیر شورای آموزش طب سنتی و مکمل کشور، دکتر `جلیل توکلی افشاری` معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دکتر`اکبر درخشان ` معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تشریح دیدگاههای خود در ارتباط با طب سنتی ایران، خاطر نشان کردند که سرمایه گذاری در عرصه طب سنتی ایران، علاوه بر کمک به درمان بسیاری از بیماری‌ها به اقتصاد درمان ایران نیز کمک خواهد کرد.` هم‌اکنون بیست نفر از پزشکان ایرانی، مشغول گذراندن دوره‌های تخصصی طب چینی در پکن هستند. طب سوزنی، گیاه‌درمانی، ماکسی باسشن، ماساژ درمانی ( ‪ ،( Tuina‬حرکات ورزشی درمانی ( ‪ ( Qagong‬از جمله زیرمجموعه‌های طب سنتی چینی به شمار می‌رود.

عبدالله بهرامی گفت: تاکید بر تقویت طب سنتی در ایران که هم اکنون این مساله در برخی کشورها از جمله چین سابقه چندین ساله دارد با این هدف صورت می‌گیرد که طب نوین و غربی برای دو سوم بیماریهای مزمن شفابخش و موثری نمی‌باشد. وی اظهار داشت: ما هم اکنون گنجینه‌ای عظیم به اسم `طب سنتی` در ایران داریم، گنجینه‌ای که کمتر به آن توجه شده است.

از دیدگاه این پزشک متخصص بیماریهای داخلی و کلیه، طب سنتی به مجموعه روشهایی گفته می‌شود که در میان مردم یک کشور در خصوص درمان بیماریها رواج دارد و در طب سنتی، مواد طبیعی و نه‌شیمیایی برای درمان‌بیماریها بکارمی‌رود موادی که تهیه آنها نیاز به صدور ارز به خارج کشور نداشته و مصرف آنها نیز بسیار کم ضررتر از داروهای شیمیایی است.

دبیر شورای آموزش طب سنتی و مکمل کشور گفت: امروزه در دنیا بسیاری از بیماران مزمن نظیر بیماریهای قلبی، دیابتی، کلیوی و کبدی یا می‌میرند و یا بعضا با داروهای شیمیایی فقط سرعت پیشرفت بیماری آنها کنترل می‌شود در حالیکه طب سنتی ما روشهایی برای درمان و شفای بسیاری از بیماریها می‌تواند به مردم و حتی جهانیان ارائه کند. وی گفت: اگر حتی معتقد به کاهش وابستگی‌ها به غرب هستیم باید جایگاه طب سنتی را در کشور احیا و تقویت کنیم.

بهرامی تصریح کرد: امروزه بیش از دو هزار و ‪ ۵۰۰‬نوع بیماری وجود دارد که طب جدید (طب غربی و نوین) کار زیادی برای آنها غیر از تشخیص نمی‌تواند انجام دهد در حالیکه سالانه میلیاردها دلار برای آن هزینه می‌شود. این صاحب نظر مسائل پزشکی گفت: در ایران سالانه بالغ بر یک هزار و ‪۵۰۰‬ میلیارد تومان دارو مصرف می‌شود که تنها دو درصد آن را `داروهای گیاهی` تشکیل می‌دهند.

دبیر شورای آموزش طب سنتی و مکمل کشور، نقطه عطف طب سنتی در ایران را سال ‪ ۱۳۷۶‬دانست و افزود: در این سال نطفه احیای طب سنتی در ایران منعقد و در سال ‪ ۱۳۸۱‬نیز دبیرخانه طب سنتی و مکمل کشور تشکیل شد و می‌توان ادعا کرد که با وجود علاقه و تاکید شدید اکثریت قریب به‌اتفاق مسوولان کشور، متاسفانه دانشگاهها و محافل علمی کشور با طب سنتی و مکمل بیگانه بوده‌اند.

وی از تدوین برنامه آموزش فوق لیسانس طب سنتی برای پزشکان عمومی و تصویب آن در شورایعالی برنامه ریزی کشور به عنوان یکی از اقدامات مهم برای احیا و تقویت جایگاه طب سنتی در کشور نام برد. این مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جایگاه طب سنتی در کشور چین را بسیار مهم دانست و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون بسیاری از مردم چین برای درمان بیماریهای خود به طب سنتی تکیه دارند.

وی گفت: بیش از ‪ ۵‬دهه از فعالیت جدی و سرمایه‌گذاری چین در عرصه طب چینی می‌گذرد در حالیکه ایران باوجود داشتن مبانی فلسفی و حکمت بسیار قویتر از طب سنتی چینی، در این زمینه تاکنون کار چندانی نکرده است. بهرامی تنوع گیاهان دارویی در ایران را یکی از مزیت‌های مربوط به تقویت طب سنتی دانست و افزود: در ایران بیش از یک هزار و ‪ ۲۰۰‬گونه گیاهی داریم که در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شوند.

وی در عین حال از پذیرش، دانشجوی طب سنتی از بهمن ماه سالجاری در کشور خبر داد و گفت: به خواست خداوند متعال در سال نخست، ‪ ۱۲‬نفر دانشجوی طب سنتی که همگی دوره عمومی پزشکی را گذرانده‌اند، پذیرفته خواهند شد. بهرامی افزود: این رقم باید حداقل سالانه به ‪ ۱۰۰‬نفر افزایش یابد. وی با بیان این مطلب که متاسفانه در برنامه ‪ ۵‬ساله کشور به این مساله توجهی نشده‌است ابراز امیدواری کرد موضوع طب سنتی در برنامه‌های سالانه دولت مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در این نشست، دکتر اکبر درخشان معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با تشریح نظرات خود در ارتباط با طب سنتی و ضرورت توجه به این مهم در برنامه‌ریزیهای کشور، گفت: در بازدیدی که از دانشگاه طب چینی پکن انجام شد، وضعیت آموزشی دانشجویان در حد بسیار خوب و مطلوبی ارزیابی گردید. وی تصریح کرد: در دیدار و گفت‌وگو با مسوولان دانشگاه طب سنتی چین، آنها با مطلوب توصیف کردن وضعیت دانشجویان ایرانی گفتند که دانشجویان ایرانی در بین کلیه دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در این دانشگاه، رتبه نخست را دارا هستند.

جلیل توکلی افشاری معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست، ضمن ابراز خرسندی از وضعیت خوب تحقیقات و پژوهش در دانشگاه طب چینی پکن، آمادگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را برای انجام `پروژه‌های تحقیقاتی مشترک` اعلام کرد.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00