منو
 کاربر Online
1493 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 05 فروردین 1385 [14:00 ]
  پنومونی یا التهاب ریه
 

پنومونی یا التهاب ریه

پنومونی التهاب بافت ریه با تراکم فضاهای آلوئولی است. در پنومونی لوبر یک لوب ریه یا بیشتر از یک لوب درگیر هستند. در برنکو پنومونی التهاب برونشیولها (نایژکها) و انسداد راههای هوایی کوچک و اغلب درگیری بیش از یک لوب وجود دارد. در پنومونی بینابینی فضای بینابینی التهاب دارد و ممکن است در عفونت حاد ویروسی یا روند مزمن دیده شود. شایعترین علت پنومونی در کودکان عفونت ویروسی است ولی پنومونی علت باکتریال و قارچی و انگلی هم دارد که بسته به سن بیمار ممکن است نوع ارگانیسم ایجاد کننده متفاوت باشد. فرآیندهای التهابی و مواد سمی و شیمیایی هم ممکن است باعث ایجاد پنومونی شوند.

علایم

وقتی که علائم بیماری تنفسی تحتانی مثل سرفه ، تند شدن تعداد نفسها ، تنگی نفس ، سیانوز ( کبودی ) ، کاهش صداهای تنفسی ، رال یا صدای خشنی در سمع ریه‌ها و صدای ویز در ریه‌ها به همراه شواهد رادیولوژیک مبنی بر ارتشاح در ریه‌ها دیده شود باید به پنومونی مشکوک شد. در پنومونی با علت ویروسی تعداد گلبولهای سفید در آزمایش چندان بالا نیست و تب پایین‌تر است و سرفه و خس خس سینه و صدای خشن در هنگام بازدم وجود دارد اما در پنومونی با علت باکتریال تب بالا ، لرز ، تنگی نفس و سرفه و لکوسیتوز ( افزایش WBC ها به حدود 15 تا 20 هزار ) که بیشتر هم در خون نوتروفیلها هستند برخلاف نوع ویروسی که ارجحیت با لنفوسیت ها بود بیشتر در بیماران مشاهده می‌شوند، از این نکته هم نباید غافل شد که پنومونی در لوب تحتانی ریه می‌تواند با درد شکمی تظاهر کند .

درمان برحسب نوع ارگانیسم و نوع پنومونی متفاوت است و برای تشخیص قطعی رادیوگرافی از قفسه سینه و آزمایش خون و خلط و گاهی آسپیره کردن و آزمایش کردن مایع پلور لازم است. اغلب کودک بهبود می‌یابد و یافته‌های رادیولوژیک ظرف 8- 6 هفته برطرف می‌شوند و اگر پنومونی بیش از یک ماه طول کشید باید بررسیهای لازم صورت گیرد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 فروردین 1385 [20:23 ]
  عفونت ریه همان پنومونی است
 

پنومونی به زبان ساده یعنی عفونت بافت ریه انسان.
بر حسب علت آن(ویروسی، باکتریایی و یا علل غیر شایع: قارچی و ...) درمان می شود.
بگذریم از آنفولانزای مرغی و سارس که هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

  امتیاز: 0.00