منو
 صفحه های تصادفی
مشخصات اسلام
کاکتوس تافتونی
ابوبکر صاعدی علی
سرطان پروستات
برق هسته‌ای
جانشینان عمرولیث صفاری
سفالگری
نوشتن آرایش الکترونی
تعرض به جان علی بن الحسین علیه السلام
معامله تجاری نوع پنجم
 کاربر Online
434 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 03 فروردین 1385 [15:20 ]
  فیزیکدان گمنام ایرانی قرن پنجم!
 

آیا میدانید که کشف قوانین نور هندسی، از جمله قانون برابری زاویه تابش و بازتاب و هم صفحه بودن پرتو تابش و بازتاب و خط عمود بر صفحه، قانون های مربوط به عدسیها و آینه های کاو و کوژ، کار اتاقک تاریک و علت واژگونی تصویر، شکست نور، چگونگی کار ذره بین، ساخت عینک، اندازه گیری زاویه افق ظاهری، بررسی اصلی که به غلط به نام اصل فرما مشهور است و بیانگر این است که نور کوتاهترین راه را میپیماید و تشریح کامل کار چشم و کار عدسی آن و هم چنین پدیده انطباق چشم و موارد بسیار دیگر، همگی از یافته‌های تجربی فیزیکدان نامدار مسلمان قرن پنجم هجری است؟

کتاب معروف وی به نام "المناظر" به لاتین ترجمه شده است و در اختیار فیزیکدانهایی همچون هویگنس هلندی واسنل دانمارکی و کپلر آلمانی و گالیله ایتالیایی بوده است و خود وی نیز به نام "الهازن" که همان "الحسن" نام کوچک وی بوده نزد این دانشمندان ناشناس نبوده است.

کارهای وی را یکبار دیگر فیزیکدان ایرانی و مسلمان قرن هشتمن به نام کمال الدین فارسی تکرار کرده است. او کتاب تنقیح المناظر را که در حقیقت ویرایشی تازه از کتاب المناظر ابن هیثم میباشد، نوشته است. این دو دانشمند سخت ترین آزمایشهای نوری را در آن زمان، دستان خود و با ساخت همه وسایل مانند عدسی و آینه انجام داده‌اند که امروزه میتوانند برای ما الگویی بشمار آیند.

  امتیاز: 0.00