منو
 صفحه های تصادفی
پیراهن رسول خدا « ص »، لباس امام زمان
خشک‌کن‌ها
در بستر پیامبر شب هجرت
اسپکتروسکوپ
ضرورت پاسخ به نامه برادر مومن
مشاهده فصول در خورشید و ستارگان
وارونگی هوا
محبت پیامبر به دوستان امام حسین علیه السلام
الکترولیز
حدیث غدیر
 کاربر Online
1424 کاربر online

کوتاه و خواندنی زیست شناسی

تازه کردن چاپ
(cached)

مجله علوم پایه -> کوتاه و خواندنی -> کوتاه و خواندنی زیست شناسی
<< کوتاه و خواندنی زمین شناسی کوتاه و خواندنی شیمی >>
آیا اسب دریایی نر ، بچه می‌آورد؟
اگر چه اسب دریایی ، در حقیقت نوعی ماهی است، ولی کمتر چیزی از این به ماهی می‌ماند. اسب دریایی سری دارد، مانند یک کره اسب بجای فلس ، اندامش را صفحات کوچک استخوان و برجستگی خار مانند ، پوشانده است، دمش هم شبیه دم مار است. اسب دریایی دهانی مانند یک لوله استوانه‌ای دارد و خوراک خود را از این راه می‌مکد.

شاید شگفت انگیزترین چیز در زندگی این جانور شیوه مراقبت وی از نوازادانش باشد. ماده تخمها را در درون توبره‌ای گشاد نهاده ، آنرا در زیر دم نر جای می‌دهد. بنابراین بجای آنکه مادر مراقبت از تخمها را تا مرحله بیرون آمدن نوزادها بر عهده گیرد، جانور نر این کار را انجام می‌دهد. و نوزادها بعد از بیرون آمدن از تخم ، بصورت آویخته به دم پدر به رشد خود ادامه می‌دهند و بعد مستقل می‌شوند.


لوبیای پرنده چیست؟
همه می‌دانیم که لوبیا، چیزی نیست که خود قادر به جست و خیز باشد. این وصف گاهی در درون آن چیزی قرار می‌گیرد که باعث حرکت آن می‌شود. در منطقه "چیواوا" واقع در کشور مکزیک ، نوعی لوبیا می‌روید که غلاف آن دارای سه قسمت است. آنگاه نوعی پروانه وجود دارد که از قسمتهای این لوبیا ، همچون لانه‌ای برای خود استفاده می‌کند. این پروانه در وسط گل این گیاه تخم می‌گذارد و سپس دانه لوبیا در حالی که آن تخمها را در بر گرفته ، به رشد خود ادامه می‌دهد. نوزاد پروانه که تازه از تخم بیرون آمده ، شروع به تغذیه از دانه لوبیا می‌کند و به تدریج آنرا می‌خورد. در ضمن ماده‌ای از عضو تادریس خود بیرون می‌دهد که با آن در داخل غلاف لوبیا ، تارهایی می‌تند. و پس از چند ماه ، حشره مزبور غلاف لوبیا را سوراخ کرده و بصورت پروانه ، بیرون می‌آید.


کوهان شتر برای چیست؟
شتر را کشتی صحرا می‌نامند. برای این نامگذاری دلیل مناسبی وجود دارد. جایی که حیوانات دیگر از بی آبی و بی غذایی جان می‌دهند شتر می‌تواند از پس این دو مشکل برآید. چرا که این حیوان می‌تواند آب و غذا را در بدن خود ذخیره کند. شتر پیش از شروع مسافرت چند روزی یکسره می‌خورد و می‌آشامد، آنقدر می‌خورد تا تلی‌ از چربی بر پشتش انباشته می‌شود. این تل چربی همان کوهان است که حدود 50kg وزن دارد. برای ذخیره آب نیز کیسه‌های فلاسک مانندی در معده شتر ، تعبیه شده است. در پایان سفر ، کوهان شتر شل شده و یا چین و چروکهایی به یک طرف حیوان ، متمایل می‌شود. در چنین حالتی شتر به یک استراحت طولانی نیاز دارد.


جانور عجیب و در عین حال جالب!
نوک اردکی Platypns که در زبان لاتین به معنای پهن پا می‌باشد و نام فارسی آن نوک اردکی یا ارنی ترنگ است وقتی دانشمندان انگلیسی در سال 1799 آنرا یافتند. نامش را کبک گذاشند زیرا شبیه بسیاری از حیوانات بود. ولی هیچیک آنها به شمار نیامد. این جانور دارای منقار اردک ، دم سگ آبی و پوستی پر پشت است. مانند پرندگان تخم می‌گذارد ولی مانند پستانداران به بچه‌اش شیر می‌دهد. محل زندگی این حیوان در شرق استرالیا و جزیره تالمانی است سوراخهای بین این حیوان در جلو منقارش است. از اینرو می‌تواند مدتها در زیر آب بماند زیرا فقط سر خود را اندکی بیرون از آب نگه می‌دارد و تنفس می‌کند. پنجه‌های جلو پلاتی پوس پره‌دار است و همین امر شنا کردن آنرا آسان می‌کند اما چون به خشکی می‌آید پرده هایش در زیر پایش جمع می‌شود و در عوض چند پنجه نمایان می شود.

پلاتی پوس ماده 1 تا 3 تخم می گذارد این تخمها را بوسیله دم خود به بدنش می چسباند و آنقدر همراه خود نگه می‌دارد تا نوزادان بیرون بیایند نوزاد پلاتی پوس در حالی که دندان در دهان دارد به دنیا می‌آید و از شیر مادر تغذیه می‌کند و به زودی دندانهای نوزاد می‌ریزد و به جای آن از تکه‌های سفت و شافی کناره‌های منقار خود استفاده می‌کند در جهان تنها پستاندار زهردار پلاتی پوس است. غده‌های زهری‌اش نزدیک رانهایش قرار دارد و زهر را از طریق مجرایی به سیخکهای پای عقب حیوان می‌فرستد زهرا و شبیه زهر مار است و گویا در فصل جفت گیری برای از بین بردن رقیب از آن استفاده می‌کند یعنی برای بدست آورد جفت دلخواه خود پلاتیپوس شبها به شکار کرم خاکی ، حشرات آبی ، خرچنگ آب شیرین می‌پردازد و در روز در لانه خود که در زیر گل و لای‌اش بر می‌برد.


برجسته ترین اختراعات طبیعت کدام است؟
براساس نظریه تطور ، تحولاتی که در عرصه طبیعت و در جریان تطور رخ می‌دهد به ظاهر به صورت تصادفی صورت می‌گیرد، با این حال همین تحولات ظاهرا تصادفی و متاثر از عامل شانس و تصادف ، پیچیده‌ترین و دقیقترین دستگاههایی را که تاکنون در کیهان دیده شده ، بوجود آورده است. در عین حال این سیر نوآوری و ابداع گویی در طبیعت پایان ناپذیر است زیرا هر از چندگاه ، جنبه تازه‌ای در طبیعت به ظهور می‌رسد که قوانین حیات را دستخوش تغییر می‌کند و صورت جدیدی را آشکار می‌سازد. نشریه علمی نیو ساینتیست در گزارشی ، ‪ 10‬ابداع برجسته طبیعت را توضیح داده است که یکی از آنها پدیدار پرسلولی بودن می‌باشد.

چند صد میلیون سال قبل نوع تازه‌ای از سلولهای مرکب به نام یوکاریوتها ‪ Eukaryotes‬ظهور کردند که قادر بودند کل "دی ان آ" خود در درون هسته یک سلول جای دهند. ظهور این ساختارها یا هستارهای جدید انواع تازه‌ای از موجودات را در طبیعت ظاهر ساخت. یوکاریوتها مجتمع‌هایی دائمی از سلولها را بوجود آوردند که قادر بودند بطور تخصصی خود را برای انجام وظایف خاصی آماده کنند. مثلا بعضی از این مجموعه‌های سلولی وظیفه رشد و نمو را عهده دار شدند و بعضی دیگر وظیفه دفع مواد زائد را. در عین حال نحوه عمل این مجموعه‌های متفاوت به نحو درخور توجهی با یکدیگر هماهنگ بود.

محققان اکنون در تلاشند تا ساختار زیستی نخستین مخلوقات پرسلولی را باز سازی کنند. این کار از طریق مطالعه در ساختمان ژنتیکی نزدیکترین خویشاوندان این پرسلولیهای اولیه به انجام می‌رسد. به این ترتیب به گفته "نیکول کینگ" از دانشگاه برکلی ، زیست شناسان مولکولی درصددند تا میلیونها سال به عقب باز گردند و گذشته را احیا کنند.

گروه این خانم محقق هم اکنون سرگرم بررسی بر روی تک یاخته‌ایها یا پیش زیان موسوم به "کوآنوفلاگلیت" هستند تا مشخص سازند چگونه فرآیند تطور جاوران کنونی از حدود 600 ‪میلیون سال پیش به این سو آغاز شد. کوانوفلاگلیتها و اسفنجها تنها بازماندگان جاندارانی هستند که دوران ظهور اجداد اولیه پرسلولیها را شاهد بوده‌اند. این محققان مشاهده کرده‌اند که کوانو فلاگلیتها از روش اتصال و علامت دهی خاصی بهره می‌گیرند که تنها در میان حیوانات دیده می‌شود. هرچند اکنون در همه جای جهان انواع جانداران پرسلولی به چشم می‌خورند اما واقعیت این است که هنوز شمار جانداران تک سلولی به مراتب بیشتر از جانداران و هستارهای پر سلولی است.


علف چای
گیاه دارویی منشا قطعه هایپیران با نام علمی Hypericnm perforatuml و به نامهای فارسی هوناریقون ، گل راعی ، عاف چای و هزار چشم مشهور است. این گیاه مشهورترین گیاه دارویی امراض عصبی از زمان باستان تاکنون بوده که در سالهای اخیر دهها فرآورده آنتی دپرسانت در جهان از آن تهیه شده است. ارزش والای درمانی آن باعث گشته تا در دیگر نقاط جهان به گیاه معجزه آمیز و گیاه رحمت خدا و یا حنای مقدس مشهور گردد.


ملکولهایی که قادرند از سلولهای بنیادین ,ماهیچه قلب بسازند.
پژوهشگران ملکولهای کوچکی را شناسایی کرده اند که قادرند از سلولهای اولیه ریشه‌ای یا همان سلولهای بنیادی, سلولهای ماهیچه قلب بسازند.به طور طبیعی سلولها در طی نمو طویل شده و بر تعدادشان افزوده می‌شود. اما دانشمندان راه‌هایی را یافته‌اند که بوسیله آن از سلولهای بنیادی, انواع سلولهای اختصاصی تولید کنند.

آنان فرضیه ای ارائه داده اند که اگر سلولهای بنیادی را در معرض ترکیبات شیمیایی قرار دهند امکان تبدیل انها به سلولهای تخصص یافته وجود دارد. برای آزمایش 100000 ملکول کوچک را از نمونه ملکولی که از قبل اماده کرده بودند جدا کرده و طی روشی, ژنی را که پروتئین (لوسیفراز)را کد می کند به سلولهای سرطانی اولیه وارد می کنند برای این کار ناحیه راه انداز ژن مذکور که مسئول بیان سلولهای قلبی (کاردیومیست)است را در سلولهای سرطانی قرار دادند.

دانشمندان مشاهده کردند که این سلولها به انواع سلولهای تمایز یافته(تخصصی)تبدیل شدند. در واقع ژن مورد نظر پروتئین لوسیفراز را تولید می کند و در نهایت این پروتئین باعث تبدیل سلولهای سرطانی به سلولهای تخصصی می گردد. تعدادی از ملکولها قادرند باعث تمایز سلولهای سرطانی به سلولهای قلبی شوند.که یکی از این ملکولها به نام کاردیوژنول نامگذاری شده است. در پژوهشهای مهم آنان توانسته‌اند بیش از نیمی از سلولهای بنیادی را به سلولهای ماهیچه قلب تمایز دهند.


تعداد بازدید ها: 45350


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..