منو
 کاربر Online
1451 کاربر online

کوتاه و خواندنی زمین شناسی

تازه کردن چاپ
علوم طبیعت > زمین شناسی
(cached)

مجله علوم پایه -> کوتاه و خواندنی -> کوتاه و خواندنی زمین شناسی
<< کوتاه و خواندنی ریاضی کوتاه و خواندنی زیست شناسی >>


بزرگترین دریاچه کوهستانی کشور
گروه کوهنوردی شهرستان دزفول ، بر فراز تپه تینو (Tino) ، در 190 کیلومتری شمال شرق دزفول بزرگترین دریاچه کوهستانی را با نام تنی ، کشف کردند. این دریاچه در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا و با 4 کیلومتر طول و 2 کیلومتر عرض شناخته شده است.


پیش بینی بزرگ
دانشمندان علم نجوم برای نخستین بار در مورد ورود احتمالی جسمی شبیه یک سنگ بزرگ آسمانی در سال 2030 میلادی به جو کره زمین اتفاق نظر پیدا کرده‌اند. این جسم که 200SG244 نام گذاری شده است احتمال دارد در تاریخ 21 سپتامبر 2030 میلادی وارد جو کره زمین شود قطر این جسم 30 تا 70 متر تخمین زده شده و ترکیب آن سنگ و آهن است که در زمان اصابت می‌تواند انفجاری به قدرت 2 مگاتن نیرو (صد برابر انفجار اتمی هیروشیما) ایجاد کند.


کشت طلا : روش جدید استخراج طلا
محققین طی آزمایشهایی دریافته‌اند که با کاشتن گل کلم و شلغم در معادن ، این گیاهان طلای موجود در خاک را جذب کرده و در برگهایشان ذخیره می‌کنند. با خشک شدن برگها در اثر تاریکی ، طلا در محل برگهای تجزیه شده به صورت خالص یافت می‌شود. محققین دلیل این تجمع را نشاسته موجود در برگها پیشنهاد کرده‌اند.


چشمه‌های آتش گرفته
در منطقه اکرماچ ، در حوالی روستای سدپتیک ، واقع در 45 کیلومتری غرب ایلام ، چشمه‌های خشک شده‌ای وجود دارند که در اثر جرقه‌ای کوچک آتشین می‌شوند. این شعله‌ها بطور طبیعی در اثر بادهای تند و یا باران خاموش می‌شوند. به گفته یکی از کارشناسان نفتی منطقه ، آتش حاصله نتیجه گازهای قابل اشتغالی است که از دهانه حفره‌ها متصاعد می‌شوند و این به آن معناست که در زیر منطقه آکرواچ و با معنی لغوی حفره آتشین) باید یک ذخیره غنی از گاز وجود داشته باشد که در اثر تراکم زیاد، یا فشار لایه‌های زمین شاید هم نوع بافت خاک منطقه ، گاز از آن متصاعد می‌شود. لازم به ذکر است که منطقه مذکور در حوالی میدانهای نفت و گاز بیجار قرار دارد.


تعداد بازدید ها: 19125


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..