منو
 کاربر Online
780 کاربر online

آزمایش اثبات تسلط جوانه انتهایی ساقه

تازه کردن چاپ
علوم طبیعت > زیست شناسی > علوم گیاهی
(cached)تئوری آزمایش

هورمونهای واقعی شناخته شده گیاهان مثل هورمون اکسین ، مسئول بسیاری از پاسخهای گیاهی هستند. برای مثال اکسین بر رشد انواع جوانه‌ها ، ساقه ، برگ و ریشه گیاهان تاثیر دارد. در این آزمایش شما فرصت می‌یابید تا نمایش تاثیر غلبه رشد راس ساقه را بر جوانه‌های جانبی را ببینید. در واقع رشد جوانه انتهایی ساقه ، مانع رشد جوانه‌های جانبی می‌شود و این عمل تحت تاثیر هورمون اکسین است.

هدف آزمایش

بررسی تاثیر جوانه انتهایی ساقه بر روی رشد جوانه‌های جانبیimg/daneshnameh_up/e/e5/bud.1.gif

مواد لازم

 1. 10عدد سیب زمینی
 2. ماژیک
 3. یک ظرف با سطح بزرگ

روش کار

 1. با استفاده از یک ماژیک ، هر سیب زمینی را شماره‌ گذاری کنید.

 2. ظاهر هر سیب زمینی را مشاهده کرده و گزارش دهید.

 3. سیب زمینیها را در کنار یکدیگر در ظرف بزرگ قرار دهید. فضای کافی را برای هر کدام در نظر بگیرید. و ظرف را در قفسه دربسته‌ای بگذارید.

 4. ظاهر سیب زمینیها را هر هفته مشاهده و ثبت کنید تا هر یک از جوانه‌ها 15 سانتیمتر رشد کنند. این مقدار رشد ، سه هفته یا بیشتر وقت می‌گیرد.

 5. هنگام مشاهده رشد جوانه‌ها ، خیلی دقت کنید که جوانه‌ها نشکنند.img/daneshnameh_up/c/c0/bud.2.gif

نتیجه آزمایش

یک سیب زمینی ، بخشی از ساقه زیر زمینی گیاه سیب زمینی است. جوانه‌های روی سیب زمینی ، چشم نامیده می‌شوند. چشم انتهایی سیب زمینی رشد می‌کند و ساقه درازی را که در راس آن جوانه انتهایی است، می‌سازد. چشمهای باقیمانده ، جوانه‌های جانبی هستند. رشد جوانه انتهایی ساقه در سیب زمینی و سایر گیاهان ، از رویش جوانه‌های جانبی در پایین ساقه ممانعت می‌کند. ممانعت از رشد شاخه‌های جانبی ، به علت وجود شاخه انتهایی ، تسلط انتهایی ساقه نامیده می‌شود.

به نظر می‌رسد، غلبه جوانه انتهایی ساقه بر جوانه‌های جانبی ، نتیجه تولید اکسین در سلولهای مریستمی جوانه انتهایی و انتقال آن به طرف پایین باشد. سلولهای مریستمی در راس هر ساقه تجمع یافته‌اند و این سلولها توسط فرآیندی به نام تقسیم میتوز تکثیر می‌شوند. تقسیم سلول در مریستم جوانه انتهایی ، با حضور اکسین تحریک می‌شود. اما انتقال اکسین تولید شده در مریستم انتهایی به طرف پایین از تقسیمات سلولها در جوانه‌های جانبی جلوگیری می‌کند.

پرسشها

 1. اکسین چه تاثیری بر روی رشد گیاهان دارد؟
 2. در مورد انواع جوانه‌ها در گیاهان چه اطلاعاتی دارید؟
 3. نقشهای فیزیولوژیکی هورمون اکسین در گیاهان چیست؟

همچنین ببینید


تعداد بازدید ها: 43709


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..