منو
 کاربر Online
708 کاربر online

آزمایش واکنشهای گیاه نسبت به نور

تازه کردن چاپ
علوم طبیعت > زیست شناسی > علوم گیاهی
(cached)

تئوری آزمایش

فتومورفوژنز شامل واکنشهای گیاه نسبت به محرک نوری با جهت غیر اختصاصی و یا محرک نوری است که در یک زمان ویژه بر گیاه تاثیر ندارد. مثال برای فتومورفوژنز ، بی‌رنگ شدن و طویل شدن غیر عادی ساقه‌هاست که در غیاب نور ، رخ می‌دهد. در این آزمایش شما فرصت دارید تا تاثیر نور را بر تشکیل بافتهای گیاهی مطالعه کنید. در این رابطه ، تاثیرات کمی و کیفی نور را در پدیده بی‌رنگ شدن برگها تعیین خواهید کرد.img/daneshnameh_up/9/9b/p.1.JPG

هدف آزمایش

تعیین میزان رشد گیاه در نور و تاریکی

مواد لازم

 1. دو عدد گلدان
 2. هشت عدد لوبیا چیتی
 3. خاک گلدان
 4. آب
 5. نوار چسب کاغذی
 6. جعبه مقوایی با حدود 45 سانتیمتر ارتفاع

روش کار

 1. هر گلدان را تا 2.5 سانتیمتری لبه آن از خاک پر کنید.

 2. دو طرف پایین گلدان ، دو سوراخ ایجاد کنید و هر گلدان را در زیر گلدانیهای جداگانه قرار دهید.

 3. در عمق 2.5 سانتیمتری خاک هر گلدان ، 4 دانه لوبیا بکارید.

 4. خاک هر گلدان را با آب مرطوب کنید و مراقب باشید که در طول آزمایش ، مرطوب باقی بمانند. و گلدانها را نزدیک پنجره قرار دهید.

 5. یکی از گلدانها را داخل جعبه مقوایی قرار دهید. درزهای جعبه را با نوار چسب کاغذی بپوشانید تا نور وارد آن نشود.

 6. در پایان دو هفته ، در جعبه را باز کنید و طول ، قطر و رنگ ساقه‌های رشد کرده در نور و تاریکی را با یکدیگر مقایسه کنید.img/daneshnameh_up/a/a5/p.3.jpg

نتیجه آزمایش

گیاهانی که در تاریکی رشد یافته‌اند، ظاهری دوکی شکل دارند. ساقه آنها درازتر و قطرشان کمتر و رنگ پریده است. ولی ساقه گیاهانی که در نور رشد کرده‌اند، کوتاه ، ضخیم و سبز رنگ هستند. رشد و نمو برگهای گیاهانی که در تاریکی روییده‌اند، کندتر از گیاهانی است که در روشنایی رشد کرده‌اند. فتومورفوژنز واژه‌ای است که در مورد واکنشهای گیاه نسبت به محرک نوری که اختصاصا جهت‌دار یا متناوب نیست، بکار می‌رود. طویل شدن ساقه‌های گیاهانی که در تاریکی رشد کرده‌اند، نتیجه نوعی فتومورفوژنز است که بی‌رنگ شدن یا اتیوله شدن نام دارد.

افزایش بیش از حد طول سلولها در هر ساقه ، ناشی از بالا بودن غیر عادی سطح هورمون اکسین و هورمون اتیلن است. در فقدان نور ، پیش پلاستها نمی‌توانند به کلروپلاست تبدیل شوند. رنگ پریده بودن گیاهان نیز به همین علت است. نور همچنین بر تولید انواع مختلف هورمونها در سلولهای گیاهانی که در مقابل نور آفتاب روییده‌اند، تاثیر دارد. مقدار پایین این هورمونها سبب می‌شود که سلولها کمتر دراز شوند. بنابراین ، گیاهان رشد یافته در مقابل نور ، در مقایسه با گیاهانی که در تاریکی روییده‌اند، دارای ساقه‌های ضخیم و کوتاه هستند.

پرسشها

 1. درباره هورمون اکسین و اثرات فیزیولوژیک آن در گیاهان بیشتر مطالعه کنید.
 2. درباره هورمون اتیلن و اثرات فیزیولوژیک آن در گیاهان تحقیق کنید.
 3. درباره رنگیزه‌های نوری گیاهان چه می دانید؟
 4. درباره نقش و ساختار کلروپلاستها در گیاهان تحقیق کنید.
 5. درباره فتوپرویودیسم گیاهان چقدر اطلاعات دارید؟

همچنین ببینید


تعداد بازدید ها: 117585


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..